За трудовим законодавством України дискримінація за віковим критерієм заборонена. Роботодавці не повинні вказувати в описі вакансії вік майбутнього співробітника, а тим більше аргументувати зрілістю кандидата свою відмову.

Але на практиці більшість хочуть бачити в своєму штаті молодих фахівців і знаходять тисячу інших причин, щоб відмовити зрілим претендентам.

Що ж лякає роботодавців в зрілих кандидатах і чому так неохоче беруть на роботу представників старшої вікової категорії? На це є кілька причин:

  1. Погана англійська і слабкі навички роботи з комп'ютером. Зрозуміло, є п'ятдесятилітні, які дадуть фору молодим. Але більшість з них навчалися за часів, коли знання мови не мало такої цінності, а комп'ютери не увійшли в повсякденний побут.

  2. Застарілий досвід і труднощі в навчанні. На відміну від молодих людей, які звикли вчитися і відкриті до нових знань, люди зрілого віку не готові витрачати багато часу на навчання. Замість цього часто намагаються застосувати застарілий досвід на новій посаді.

  3. Інша система цінностей. Для роботодавця не останню роль відіграє градус взаємин в колективі. Люди покоління Х (народилися з середини 60-х до кінця 70-х) відрізняються від покоління Y (народжені з початку 80-х до середини 90-х). Як правило, люди покоління Х менш мобільні, повільніше адаптуються до всього нового, але цілеспрямовані і працелюбні. Ігреки не звикли довго чекати, вони хочуть все і відразу. Також вони не готові працювати за ідею, але можуть виконати роботу якісно і в стислі терміни, якщо це обіцяє гідну винагороду. Конфлікт інтересів та цінностей може привести до конфліктів на роботі. Цього й бояться роботодавці. 

4.Традиційні погляди. Часто претенденти 40+ дотримуються традиційних поглядів. Це виражається в словах, поведінці і навіть у стилі одягу. Стійкі уявлення про життя, звичка засуджувати або повчати заважають зрілим співробітникам знаходити спільну мову з представниками покоління Y.
 
5. Проблеми зі здоров'ям. Існує стереотип, що люди у віці 40+ частіше хворіють і пропадають на лікарняних. Роботодавці ж, навпаки, хочуть бачити у себе в компанії здорових і активних співробітників, готових повністю віддаватися роботі.
 
 6. Побоювання керівника. Начальник, який значно молодший за своїх підлеглих, відчуває себе щонайменше некомфортно. Йому складніше вчити, контролювати, робити зауваження. Він боїться не заслужити повагу старших за віком підлеглих і втратити авторитет в очах інших співробітників.

Що робити претендентам за 40, щоб швидше знайти роботу?

  •   Підтягніть свої знання і навички. Ваш диплом, отриманий 20 років тому, вже давно застарів, а ринок ступив вперед. Тому тримайте руку на пульсі: відстежуйте нові тенденції у вашій галузі, відвідуйте конференції та тренінги, спілкуйтеся з молодими фахівцями. Продовжуйте вивчати англійську. Це дасть вам можливість читати англомовну літературу і переймати досвід зарубіжних колег.
  • Будьте в курсі інтернет-технологій. Сьогодні роботу офісних співробітників неможливо уявити без комп'ютерів. Вивчайте нове програмне забезпечення і освоюйте Інтернет. Не зайвим буде зареєструватися в соціальних мережах. Це відмінний інструмент для нетворкінгу - налагодження ділових зв'язків з колегами по ринку і потенційними роботодавцями.
  • Правильно підносьте свій досвід. За 20 років кар'єри ви реалізували безліч проектів і отримали цінні навички. Однак не варто перераховувати всі підряд. Роботодавця цікавить тільки досвід, релевантний відкриту вакансію. Тому в резюме краще відобразити ті навички, які найбільш підходять до бажаної посади. Свій досвід слід підносити як досягнення, підкріплюючи його цифрами і фактами. Створіть функціональне резюме, в якому досвід роботи прописаний не по датах, а по ключовим компетенціям.
  •  Надсилайте резюме на «правильні» вакансії. Якщо у вас є солідний досвід, не відправляйте резюме на вакансії для початківців фахівців. Крім того, уважно читайте вимоги до претендентів. Якщо бачите, що компанія шукає молодого енергійного співробітника з хорошим знанням англійської, активною життєвою позицією і готового до відряджень, подумайте, про вас чи це.
  • Зверніть увагу на гардероб. Ваше завдання – мати гарний вигляд і доглянуто. Не варто носити костюми десятирічної давності. Але також не варто молодитися, намагаючись в 45 виглядати на 20. Гардероб повинен бути не тільки сучасним, але і солідним, а також відповідати віку.
  •  Покажіть, що ви «свій» в будь-якому колективі. На співбесіді важливо донести представнику компанії, що ви можете взаємодіяти з людьми різного віку. Будьте мобільними, розширте поле своїх інтересів і захоплень. Чи не живіть минулим, плануйте майбутнє.
  • Підносьте свій вік як перевагу. Шукачі роботи віці 40+ досвідчені в професійному плані і мудрі в багатьох життєвих питаннях. Особливо це цінно на керівних посадах. Покажіть майбутньому роботодавцю, що не збираєтеся з ним конкурувати, але хочете і можете застосовувати свій досвід на благо компанії.

Будьте впевнені у власних силах і пам'ятайте: в 40 років життя тільки починається!