19 листопада – Міжнародний день відмови від куріння.

Згідно зі статистикою ВООЗ, у світі від захворювань, пов'язаних із палінням, кожні 13 секунд помирає одна людина. Щорік від пристрасті до тютюну гине близько 4 мільйонів чоловік. Це значно більше, ніж від СНІДУ (у 50 разів!), від землетрусів, від повеней, дорожньо-транспортних пригод, щорічних воєн і багатьох інших смертельних чинників. Якщо ситуація з палінням не зміниться, то в 2025 році за прогнозом ВООЗ помре близько 10 млн. осіб. Але повені і землетруси є природними явищами, а паління – справа добровільна.

Виходить, щороку в світі 4 мільйони людей добровільно прирікають себе на смерть. У чому ж небезпека паління? Щоб це зрозуміти розумній і відповідальній людині досить простих цифр: 90-95 % хворих раком легенів – курці; 50 % – інших ракових захворювань і 20-25 % серцево - судинних захворювань пов'язані з курінням.

Деякі початкуючі курці думають, що вони зможуть кинути палити тоді, коли захочуть. Це одна з найпоширеніших помилок. Залежність від тютюну проходить декілька стадій. На першій стадії організм відчайдушно чинить опір, включається захисний механізм, викликаючи у початкуючого курця відразу до нікотину.
Після першої цигарки було б логічним негайно припинити куріння. Якщо людина вчасно не зупинилася, то організм припиняє опір і починається друга стадія звикання до тютюну. Людина палить і нічого не відчуває. У неї майже немає жодних приємних відчуттів. Але немає і неприємних. А процес інтенсивного руйнування організму вже почався. І його нічим не компенсуєш. Відбувається пристосування всіх систем життєзабезпечення до страхітливих умов вдихання отруйних речовин, починають формуватися захворювання, викликані палінням. При продовженні паління настає третя стадія. Вона
найнебезпечніша. Формується залежність організму людини від нікотину.

Відмітьте: палити тягне не тому, що хочеться випробувати щось приємне. Палити вже доводиться, щоб не відчувати неприємний стан. Виходить, людина сама привчила себе до паління, яке є абсолютно неприємним йому. Він свідомо викликав у себе захворювання. Фактично, він став рабом цигарки. Чому ж багато підлітків, навіть знаючи про небезпеки і неприємності, все ж таки починають палити?

Основними чинниками є два. Перша причина: переконання, що всі так роблять і нічого не відбувається. І пробують, гвалтуючи свій організм. А коли у них виникає залежність, буває вже пізно. Абсолютно ясно, що це переконання помилкове. Все більше молодих людей починають розуміти прописну істину: паління може дуже серйозно зашкодити здоров'ю і всьому майбутньому щасливому життю. А ті, хто палить, із задоволенням розлучилися б із цією хворобою. Але не знають, як це зробити, тому що вони вже в рабській залежності від тютюну. Їм важко зізнатися, що не вистачає сили кинути палити.

Друга причина: прагнення виглядати «своїм парубком», тобто дорослішим та цікавішим для оточуючих. Щоб запобігти палінню у підлітків та зниженню паління у дорослих людей, необхідне виявлення активного неприйняття до паління скрізь: удома, в суспільних місцях, на роботі, а також введення адміністративних штрафів і суспільних робіт для курців.

Більшість людей повинна зрозуміти, що краще не починати палити, оскільки паління приносить одні неприємності:

  •  моральне засудження паління у всьому світі;
  •  високі фінансові витрати на придбання сигарет;
  •  високий ризик втратити здоров'я і зустріти передчасну смерть;
  •  високі витрати на лікування хвороб, придбаних внаслідок паління.

                                                     Лікар-нарколог Іван Балачевцев