Держзакупівлі довгий час вважалися однією з найбільш корумпованих сфер економіки України.

За різними даними, у 2013 році корумповані чиновники розкрадали від 15 до 40% виділених на закупівлю товарів і послуг коштів (в 2013-му – понад 280 млрд грн). У минулому році ситуація в галузі почала змінюватися – нестача коштів у бюджеті, пильна увага громадськості та широкий резонанс по виявлених корупційних схемах зробили свою справу – але все одно поки далеку від ідеалу.

Один з інструментів, покликаних подолати казнокрадство при держзакупівлях, – впровадження системи проведення електронних торгів. Зараз триває тестова експлуатація ProZorro – системи державних електронних закупівель. За перші місяці роботи економія, за приблизними підрахунками, склала 25 млн грн.

Чи буде ця система впроваджена в Павлограді?

Рішення мають прийняти депутати міської ради. Поки що, ані фінансовий відділ, ані відділ економіки особливого зацікавлення системою електронних торгів ProZorro не проявив. Тим часом обладміністрація звітує про те, що Дніпропетровщина – лідер серед областей України з новацій, які зводять нанівець корупцію та роблять владу відкритою для людей.

Навіщо потрібна і як працює онлайн-система державних закупівель ProZorro розповів під час семінару Валерій Тудвасєв – керівник ГО «Павлоградське об’єднання воїнів, учасників АТО і волонтерів «ПАТРІОТ».

«Я побачив декотрий спротив зі сторони міськвиконкому», – говорить Валерій.

Після наполягань активістів питання про систему держзакупівель ProZorro було внесене у порядок денний наступної сесії, проте разом із тим була додана службова записка юриста міськвиконкому, котрий вважає, що ця система незаконна. Хоча пілотний проект запущений в дію на підставі розпорядження Кабінету міністрів України від 20.05 2015 року. Перші закупівлі за цією системою вже провели Міністерство юстиції, Міноборони, Державне управління справами і НАЕК «Енергоатом». За системою ProZorro уже більше півроку працюють чимало міст.

Система ProZorro побудована таким чином, щоб забезпечити прозорість процесу держзакупівель і створити механізми боротьби з корупцією. До того ж держзамовлення ProZorro – це великий ринок, річний обсяг якого становить близько 200 млрд на рік, і, якщо їх розподіл буде прозорим, може сприяти розвитку багатьох середніх бізнесів. А це вкрай важливо для розвитку економіки країни.

Будь-яка зацікавлена особа зможе спостерігати за ходом аукціону, а після обрання переможця – побачити його пропозицію, пропозиції інших учасників і порівняти їх. При старій системі закупівель це було неможливо.

Юридические услуги