або чи могла б медицина Павлограда обійтись без благодійних внесків.

Вижити могла б, але лише вижити. Якість медичних послуг була б значно гіршою. Запевняють керівники медичних закладів Павлограда. Адже давно відомо, що безкоштовна медицина в Україні зовсім не безкоштовна.

Ще у 1999 році медики Павлограда виступили із пропозицією у складний для міста період створити міський фонд «Здоров’я». І у цьому ж році фонд був створений, як неприбуткова організація. Тобто Фонд існує уже 17 років. Відношення у мешканців міста до такого Фонду і до добровільно-примусових пожертв різне. Здебільшого негативне. Тому керівництво Фонду, керівники медичних закладів, начальник відділу охорони здоров’я Павлограда, заступник міського голови Олена Шуліка вирішили відверто розповісти куди ідуть гроші Фонду, чи прозоро він працює і чому він є в якійсь мірі добровільно-примусовим.

Мета створення фонду – підтримка медицини з метою якіснішого надання медичної допомоги. Розпорядницькі функції у Фонді здійснює спостережницька рада.

«Фонд постійно перевіряється всіма контролюючими органами. Прокуратура перевіряє кожні півроку. Упродовж 17 років ніяких правопорушень не виявлено. Із кожним лікувальним закладом укладений договір про співробітництво. Кожен, хто здав добровільні внески, заповнює заявку про добровільні пожертви, касир видає квитанцію», – розповідає керівник Фонду Галина Храмцова.

Кошти із медичних закладів щоденно здаються у добродійний Фонд. Тут ведеться бухгалтерський облік всіх зібраних коштів. Потім при потребі головні лікарі медзакладів пишуть звернення до Фонду із проханням виділити певну суму грошей і вказують на що конкретно планують її потратити. Потім звітують перед Фондом про те, що закупили, що зробили.

«Ми вимушені просити людей, аби допомогли нам придбати найнеобхідніше. Те, що виділяється із міського бюджету, вистачає лише на невідкладну допомогу. Адже за виклик швидкої ніхто не просить ніяких внесків, ніяких пожертв. Примусу ніколи не буває. Якщо людина відмовляється платити, то ніхто її не примушує. Але якщо ніхто не захоче платити, то тоді охорона здоров’я буде працювати на значно нижчому рівні», – розповідає голова наглядової ради Фонду Наталія Лаппо.

Вона також додає, що коли людина не хоче вносити благодійні внески, то вона може прийти до головного лікаря і сказати йому про це. Головний лікар стоматологічної поліклініки Микола Старішко запевняє, що коли його підлеглі вимагатимуть благодійні внески, то з такими медиками він розпрощається.

Необхідність існування такого Фонду медики мотивують тим, що і державних коштів, і коштів міського бюджету катастрофічно не вистачає – ні на ремонти, ні на ліки та обладнання.

«Це дійсно якась вимушена благодійність, бо нас поставили у такі умови. Бо інакше ми не зможемо закупити ліки, кисень, реактиви, не зможемо надавати медичну допомогу в повному обсязі. Цей благодійний фонд нас рятує. За останні три роки в Павлограді благодійності як такої немає. Немає вже таких багатих і щедрих. Кожна медична послуга має ціну. І внесок у фонд – то лише 10 частина вартості послуг. Благодіний фонд – це як страхова компанія. Це те, що мала б зробити держава, але не зробила», – говорить головний лікар пологового будинку Наталія Куцевол.

В середньому за місяць (за лютий 2016) медичні заклади збирають 255 тис грн благодійних внесків, за 2015 рік – 3 млн 311 тис.

Можливо ситуація із вимушеною благодійністю зміниться, коли міністерство охорони здоров’я таки визначиться із переліком медичних послуг, котрі надаватимуться безкоштовно і розрахує вартість медичних послуг, котрі надаються платно. Принаймні тоді людина знатиме за що і скільки вона сплачує, а що їй обійдеться безкоштовно.

«Ми зараз чекаємо на перелік медичних послуг, котрі здійснюватимуться безкоштовно. Він має бути затверджений МОЗом. Ми також зробили запит до МОЗу із проханням розрахувати калькуляцію вартості медичних послуг. Відповіді не було», – розповіла керівник відділення охорони здоров’я Павлограда Олена Герасименко.

Благодійні фонди діють у всіх лікувальних закладах міста, окрім сімейних амбулаторій. Там пацієнти самі закуповують в аптеках необхідні реактиви, вакутайнери.
Щоправда , закупка медичних препаратів через Фонд обходиться дешевше, аніж через аптеки, бо фонд обходиться без посередників.

Всі видатки благодійного Фонду за 2015 рік оприлюднені на офіційному сайті міської ради.