Тисячі достроково звільнених злочинців стали однією з причин стрибкоподібного зростання статистики скоєних злочинів.

Півроку тому Верховна Рада України прийняла так званий «Закон Савченко», яким дозволила скорочувати термін ув'язнення засудженим, зараховуючи один день перебування в слідчому ізоляторі за два дні перебування в установах відбування покарань.

Спочатку прийнятий закон викликав схвалення громадськості, тому що дійсно, у багатьох випадках підозрювані перебували в слідчих ізоляторах невиправдано довго, при цьому їхні громадянські права порушувалися. Однак, практика застосування закону показала іншу проблему: на свободу масово достроково почали виходити засуджені за тяжкі та насильницькі злочини.

«Закон стосується в основному осіб, котрі скоїли важкі та особливо важкі злочини , бо запобіжний захід у вигляді арешту обирається саме цій категорії злочинців. Тепер вони зацікавлені в тому , аби навмисно затягувати судовий процес, аби скоротити термін перебування у в’язницях. Разом із тим, особи, котрі скоїли злочини, що не відносяться до категорії важких, сидітимуть за гратами повний термін. Закон не доопрацьований», – вважає голова  павлоградського міськрайонного суду Наталія Самоткан.

Вона також додала, що не розуміє першопочаткового призначення закону – для звільнення невинно засуджених.

«Для яких невинно засуджених був прийнятий цей закон? Покажіть їх. Зі своєї практики, я жодного невинно засудженого павлоградським судом не знайшла.Є потерпілі, є докази. Є апеляційний суд, касаційний суд. Тому першопочаткове трактування, що закон направлений на те, аби випустити невинно засуджених, я не розумію», – говорить Наталія Самоткан. 

За даними Генпрокуратури, протягом півроку закон був застосований до майже 40 тисяч осіб, які перебували у закладах відбування покарань. Достроково звільнені з місць позбавлення волі 5,5 тисяч осіб, в тому числі, наприклад, майже 800 засуджених за умисне вбивство, більше 1 тисячі – за розбій, 150 гвалтівників ( ст 152), понад 600 осіб – за злочини пов'язані з наркотиками.

Суди продовжують розглядати позови про перегляд термінів ув'язнення. За оцінками правоохоронців, тисячі достроково звільнених злочинців стали однією з причин стрибкоподібного зростання статистики скоєних злочинів.