У Дніпропетровській області кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) щорічно хворіє до 80 осіб, у 2015 – понад 300 осіб, в поточному році – 8 чоловік.

Переносниками збудника захворювання є іксодові кліщі, серед них лісовий кліщ має особливе епідеміологічне значення. Повідомила міськрайонний епідеміолог Людмила Руденок.

«В місці укусу кліща з'являється еритема розміром від 5 до 20 см і більше з блідим центром. Клінічні прояви хвороби можуть бути від легких до тяжких форм з ураженням нервової , серцево-судинної системи, опорно-рухового аппарату», – розповідає Людмила Руденок.

Основні симптоми захворювання: лихоманка, головний біль, біль у м'язах, загальна слабкість, ураження печінки, селезінки. У подальшому з'являються менінгіальні симптоми з порушенням сну, психіки, зниженням пам'яті, концентрації уваги. Хвороба Лайма може протікати з рецидивами, розвитком хронічних форм і призвести до тривалої непрацездатності, інвалідизації.

Кліщі прикріплюються до одягу людини,коли вона рухається, торкаючись гілок дерев розсуваючи чагарники, або сідає на траву. Вони можуть залишатись на речах, винесених з лісу і занесеними в житло, і перейти на людину через декілька днів після відвідання лісу.

Найчастіше кліщі прикріплюються до шкіри волосяної частини потилиці, шиї, під лопатками і по ходу хребта, де одяг менш щільно прилягає до поверхні тіла. Відчуття свербіжу на місці присмоктування кліща виникає лише через 6-12 годин і навіть пізніше. Процес насичення кров'ю кліщів може продовжуватись декілька днів.

При виявленні кліща не потрібно намагатися його відірвати. Необхідно змастити його олією. Позбавлений доступу повітря, кліщ через деякий час вийде сам . Найкраще звернутися до найближчого лікувального закладу, де лікар кваліфіковано видалить кліща.

З метою профілактики хвороби Лайма лікарі радять дотримуватися заходів індивідуального захисту. При відвідуванні лісових масивів необхідно триматися середини доріжки. Одяг повинен бути світлий з довгими рукавами, щільно прилеглим коміром та манжетами . Довгі штани необхідно заправляти в шкарпетки.

Можна також використовувати репеленти «Москітол антикліщ», «Дефі-Тайга», «ОФФ Екстрім», «Ретамід тайговий» та інші.

Читайте також: У Дніпропетровській області спалах хвороби Лайма