Із результатами роботи Павлограда у системі державних електронних закупівель познайомив волонтер ProZorro у Павлограді Валерій Тудвасєв.

Він проаналізував ситуацію за перші 4 місяці із часу переходу міста  на прозору систему закупівель – досягнення та «слабкі місця», явні порушення, загальноміські тенденції і що робити.

На презентації були присутні активісти, журналісти, депутати міської та обласної ради.

Всього за 4 місяці в Павлограді проведено 354 торгів на суму 23,37 млн. грн. Було зекономлено 1,73 млн грн. бюджетних коштів. Із 45 бюджетних підприємств міста здійснювали закупки за системою ProZorro 27 підприємств. І лише 14 із них опублікували на офіційному сайті річні плани.
І це є порушенням, і при певній ситуації такі торги могли б бути опротестовані.

Середня кількість учасників на одні торги – 2,17. Це низький показник . Чим більше учасників торгів, тим більше зекономлених коштів.
Половина закупівель за електронною системою (49,3%) була завершеною, 21,3 % торгів не відбулись. Це ті торги, на котрі ніхто не вийшов.

Якщо порівняти Павлоград щодо економії на торгах бюджетних коштів з іншими містами області , то ми виглядаємо не найгірше, але і далеко не найкраще. Скажімо в Нікополі і Марганці зекономили більше коштів. 


Якщо аналізувати підприємства міста, що здійснювали закупівлі у системі ProZorro , то тут найкраща ситуація у медичних закладах. Там жодних відмінених торгів і непогана економія коштів, у центральній бібліотеці понад 70% економії, вдалі торги провели в Теплоенерго при закупівлі труб.

Найгірші показники – ПТРК, міськво, УЖКГ. В ПТРК 50% торгів не відбулись, низький рівень економії коштів – 2,4 % . Міськво помічене у тому, що умови торгів виписані під конкретного учасника.

«Коли відкриваєш всі документи, відразу видно коли умови прописані під певну особу, бо зразу виставляються досить жорсткі умови, щоб всіх інших налякати. Наприклад, поставити товар за три дні. Якщо у людини немає цього на складі, то зробити це нереально. Жорсткі умови договору», – розповідає один із учасників торгів.

Хто винен і що робити.

«Винні замовники і вертикаль, котра займається координацією, контролем тендерів у виконкомі. Є відділ економіки і спеціаліст, котрий цим займається, є заступник міського голови за цим напрямком роботи. Всі порушення через те, що ця вертикаль ніяк не впливає, не хоче впливати. Хоча і може. Більше того, ця ланка виступала за відміну системи прозоро або ж щоб якось змінити її у місті», – розповідає Валерій Тудвасєв.

Аби не допускати в подальшому подібних порушень, Валерій Тудвасєв пропонує не міняти прізвища, а міняти саму систему

«Ситема працює так, що дозволяє робити порушення і дехто цим успішно користується. За законом торги може проводити уповноважена особа. У цьому випадку якась ланка вертикалі не матиме впливу на ситуацію. Нам потрібно визначитись, чи то ці ж кадри (замовники) проводитимуть торги і наступного року чи то ми напрацюємо механізми, що унеможливлять порушення, котрі є зараз. Бо з нового року почнуться запорогові закупки на торгах, суми будуть більші», – наголосив Валерій Тудвасєв.

Читайте також: Активісти заявляють, що Павлоградські чиновники намагаються обійти Prozorro