У ніч прийняття бюджету для збалансованості бюджетних показників Верховна Рада прийняла відразу два урядових податкових закони.

Головна мета всіх прийнятих змін – вдосконалення системи адміністрування податків. Їх ініціатори розраховують, що новації мінімізують можливості маніпуляцій з боку нечесних працівників фіскальної служби.

Зокрема, для спрощення життя платників податків і мінімізації спілкування з податковими інспекторами більшість операцій буде проводитися в електронному кабінеті. Через такий кабінет буде здійснюватися листування платників податків з контролюючим органом, проводитися заповнення декларацій.

За допомогою електронного кабінету платники податків зможуть переглядати інформацію про податкові платежі в режимі реального часу, проводити звірку розрахунків з бюджетами, управляти сумами помилково або надміру сплачених податків, мати доступ до електронного адміністрування ПДВ, отримувати інформацію про призначення перевірки а також отримувати будь-який документ. Відсутність прямого контакту платника податків з інспектором неминуче скоротить корупційні ризики в податковій сфері.

Основною зміною в податок на прибуток є введення податкових канікул на п'ять років до 2021 року для підприємств з оборотом не більше 3 млн в рік і зарплатою працівників не нижче двох мінімальних. Це стосується як нових підприємств, так і діючих зі штатом від 5 до 20 працівників (для спрощенців – 50 осіб).

Батіг для любителів сірих зарплат

Боротьбу з тіньовим сектором економіки доповнить введення значних штрафів, які в 2017 році покарають тих недобросовісних роботодавців, які будуть продовжувати практику виплат заробітних плат у конвертах.

Відповідно до нових правил, роботодавці повинні будуть сплатити штраф у розмірі до 3-х мінімальних зарплат у всіх випадках недопущення інспекторів до перевірки, а в разі блокування роботи інспектора при виявленні працівників з неоформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску – 100 мінімальних зарплат або 320 тис. грн.

Для перевірки правильності виплати зарплат закон надає право органам місцевого самоврядування не тільки виступати з ініціативою перевірок бізнесу, а й організовувати їх проведення. Експерти вважають, що реалізація цієї норми посилить ризики вибіркового тиску на бізнес і може привести до зростання безробіття.

Додатковий тиск на малий бізнес надасть і ще одна новація: з 1 січня окремі категорії фізичних осіб підприємців, зокрема, другої і третьої груп, будуть платити єдиний соціальний внесок в розмірі 704 грн на місяць, навіть якщо тимчасово не мають ніякого прибутку. При цьому, перша група спрощенців має можливість платити половину мінімального страхового внеску в розмірі 352 грн на місяць. Експерти називають цю норму контрпродуктивною, оскільки вона може відвести в тінь тих підприємців, які вели підприємницьку діяльність епізодично і платили податки, тоді, коли мали прибуток.

Це нововведення вже призвело до того, що українські приватні підприємці в останні дні 2016 року стали масово закривати свій тимчасово непрацюючий бізнес.

Новий 2017 покаже, наскільки вірними і ефективними були підтримані Верховною Радою податкові ініціативи уряду Володимира Гройсмана чи наближають вони Україну до мети: створити справедливу систему оподаткування, в якій податки на розвиток держави і суспільства платять усі без винятку, і в якій немає шансу для корупції.

Юридические услуги