Чи така страшна громада, як її малюють?

Відповідь на це запитання шукали мешканці с.Дмитрівка, Петропавлівського району. 16 січня там пройшли громадські слухання. Зокрема дмитрівцям пропонують об’єднатись із чотирма сусідніми селами з центром у с. Миколаївка.

Мешканці села, поки що, лише прикидають, що виграють, а що втратять у результаті муніципальної консолідації. Тим часом сільський голова Дмитрівки Іван Руденко не бачить явних плюсів при об’єднанні у громаду. Так само не в захваті і місцевий фермер. Місцеві ж активісти кажуть, що сільська влада Дмитрівки не проводить ніякої роз’яснювальної роботи серед населення, навмисно гальмуючи цей процес, бо не хоче втратити посаду, важелів впливу на людей.

«Наша сільська рада гальмує це питання у власних інтересах. Вони звикли бути власниками цього всього і хочуть, щоб так було і надалі. Ми розуміємо, що об’єднання – це розвиток наших сіл. Має бути громада, якщо ми залишимось в районі, то у нас не буде коштів для розвитку освіти, медицини. Ми бачимо як розвиваються інші села, що увійшли у громаду. Люди самі вирішують, як розпорядитись коштами. А зараз ми не знаємо як на місцях розподіляється бюджет. Нам не надали річний звіт про роботу сільської ради Дмитрівки. Бюджет від нас приховують. Ми хотіли бути присутніми на бюджетній сесії, але нам сказали, що коли йде мова про бюджет, то активісти при цьому не мають права бути присутніми. Сільський голова боїться втратити посаду, він розуміє, що так буде і не доносить до людей інформацію. Він маніпулює ними. Він каже, що в гостях добре,а дома краще. Але ж дома нічого не робиться», – розповідає активістка Валентина.

У тому, що об’єднання в громади – то єдиний спосіб порятунку села переконаний і сільський голова Миколаївки, Петропавлівського району Віктор Одоєвцев.

«Без об’єднання перспективи немає. Так як ми жили раніше, уже не можемо далі жити. Село може вижити лише об’єднавшись. Самі селяни стають господарями і розпорядниками коштів від податків і громада вирішуватиме на які потреби їх направити у першу чергу. Просто немає інформації про те, як надалі розвиватиметься інфраструктура при об’єднання у громади. Важливо, щоб люди знали. Лише тоді вони можуть змінити свою свідомість. У нашому селі ми провели 4 сходки і людям роз’яснювали, які переваги це дасть. І депутати ходили по дворах. Наші депутати повністю проголосували за об’єднання. Я не боюся втратити посаду. Я хочу, щоб тут жили мої діти, щоб села процвітали , створювались робочі місця. До цього часу у нас в селах лише все руйнувалось. І зараз, коли є така можливість, то треба нею скористатись. Ми багато їздили, навчались, їздили по тих громадах, що об’єднались два роки тому. Там іде будівництво нових шкіл, садочків, села там розвиваються», – розповідає Віктор Одоєвцев.

Детально про процес формування об’єднаних територіальних громад всі плюси такого об’єднання розповіла під час громадських слухань у Дмитрівці директор Центру розвитку місцевого самоврядування ОДА Олена Тертишна. Вона також відзначила, що в Петропалівському районі робота по роз’ясненню населенню про об’єднання у громади ведеться досить мляво.

Дмитрівці розгубились. Роз’яснення Олени Тертишної начебто і переконало їх, що об’єднання – це добре. Але разом із тим авторитетні для них люди на селі – сільський голова та фермер, котрий дає робочі місця та пайові проти такого об’єднання. А представник Петропалівської районної державної адміністрації стоїть на тих позиціях, що Дмитрівці краще було б приєднатись до райцентру. Хоча сільському голові теж дісталось на горіхи.

Думки мешканців села розділились. Вони із недовірою відносяться до обіцянок влади, до будь-яких реформ. Разом із тим і незадоволені тим, що мають зараз. Їм страшно щось змінювати. Це як хірургічна операція: пацієнту і боляче, і страшно, бо він ще не впевнений, одужає чи ні.

Тим часом навіть найбільших скептиків уже не треба переконувати, що без реформування місцевого самоврядування годі сподіватися на європейські стандарти. Вочевидь, що централізована система управління неефективна, сільські ради не мають коштів на розвиток села. А тому жити по - старому уже не вийде.

Довідково

На сьогодні у Дніпропетровькій області створено 34 об'єднаних територіальних громади. Не об'єднаними залишились села чотирьох районів області.