У Павлограді завершився проект «Підвищення рівня обізнаності внутрішньо переміщених осіб та громади Павлограда».

Проект реалізовувався ГО «Жінки Західного Донбасу» при фінансовій підтримці Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. До реалізації проекту залучались також партнери : Павлоградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Благодійний фонд «Горєніє» та організація із Дніпра «Право на захист».

Проект тривав рівно рік. Із якими юридичними проблемами люди найчастіше звертались, яку допомогу надали, який ефект від цього проекту і про плани на майбутнє розповіли під час брифінгу керівник ГО «Жінки Західного Донбасу» Анжела Шевцова, юрист Юрій Шлега та координатор напрямку Анатолій Бензарь.

За повідомленням Анатолія Бензаря , в ході реалізації проекту можна виділити 5 основних проблем, із котрими найчастіше звертались переселенці:

  • проблеми із пропискою,
  • питання, пов’язані із фінансовою допомогою від держави . Люди не знали куди звертатись.
  • Медична допомога,
  • продовження навчання. Навчались там, приїхали сюди і не встигли забрати ніяких документів.
  • Пільги для тимчасово переміщених осіб. Як ними скористатись, не порушуючи законів.

Для роботи із переселенцями та мешканцями міста використовувались три основні фори роботи : навчальні правові семінари, інформаційні заходи та індивідуальні консультації.

«Рівень правових знань у людей був мінімальний. Тут були дві крайнощі – «Я вимушено переміщена особа» і держава мені все повинна робити або «Я взагалі ні на що не маю прав». Мені ніхто нічого не повинен, я нічого не хочу. І коли був запущений проект, інформація поширювалась швидко від людини до людини. Таким чином ми виходили на основну цільову аудиторію», – розповідає Анатолій Бензарь.

Проте охопити всіх переселенців в рамках проекту було неможливо. Тоді в Павлограді їх було більше 6 тис чоловік. Тому вирішили випустити буклет «Права та гарантії внутрішньо переміщених осіб» та розповсюджувати його серед переселенців.

Проект стартував у вересні 2016. За цей час було проведено близько 50 навчальних семінарів, близько 20 інформаційних заходів для понад 800 чоловік. 75% із них – ВПО і 25% – місцеві мешканці. Всього охоплено було понад 1200 чоловік.
За повідомленням юриста проекту Юрія Шлеги, найчастіше люди звертались з приводу отримання довідок ВПО , відновлення пенсії, оформлення спадку , комунальні послуги, нарахування субсидій.

На думку реалізаторів проекту основні ефекти від його втілення – велика допомога державі (менші навантаження на державні заклади), надання юридичної допомоги тим, хто навіть не знав що має право на таку допомогу, допомога у грамотному оформленні відповідних паперів. А найголовнішим є те, що люди навчились вирішувати питання не емоціями,а аргументами. Окрім того, в ході реалізації юридичного проекту був виявлений і побічний позитивний ефект – дружні стосунки між ВПО та місцевим населенням.

Проект завершився , проте ГО «Жінки Західного Донбасу» продовжують надавати психологічну та юридичну допомогу мешканкам Західного Донбасу уже на волонтерських засадах. І дуже сподіваються на подальшу співпрацю із Фондом сприяння демократії Посольства США і на нові проекти.