Верховна Рада України ухвалила новий Виборчий кодекс у першому читанні.

Найголовніша зміна – скасовується мажоритарна система, коли в окрузі могли вибрати тільки одного кандидата. Запроваджуються нарешті відкриті списки партій, а блоків уже не буде.

На практиці це означає, що виборець на дільниці отримає великий бюлетень. Там кожна з партій складе один загальнонаціональний список кандидатів. Але виборець побачить прізвища тих, хто представлятиме у Верховній Раді конкретний округ. Їх, до речі, тепер буде не 225, а лише 27. В основному – по округу на область. По два – тільки на Дніпропетровщині та Київщині. Крим буде об’єднаний із Херсонською областю.

У бюлетені виборець можна проголосувати не просто за партію, а й за конкретного кандидата. Центрвиборчком буде піднімати вгору в таблиці тих кандидатів, які отримають найбільшу підтримку виборців. Таким чином, не партійний бос визначатиме, хто конкретно пройде до парламенту з цієї партії.

Крім того, зникає навіть поняття «перша п'ятірка», яка отримувала раніше гарантовані крісла в Раді. Лідер списку може пролетіти повз парламент, якщо за нього особисто не захочуть голосувати.
Загалом пройти мають більше партій, бо колишній 5%-ий бар’єр знижено до чотирьох відсотків голосів усіх виборців. Члени комісій стануть професійнішими. Якщо ж є бажання працювати у виборчій комісії, то треба пройти спеціальне навчання і отримати відповідний сертифікат.

Попереду – остаточне затвердження кодексу в другому читанні.