У 2016 році у Житомирі вперше стартував Громадський проект або бюджет участі.

Що це за проект , як він реалізується , що уже зроблено вивчали журналісти різних областей України під час прес-туру, організованого Харківський прес-клубом в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».

Основна ідея задумки полягає в тому, що міська влада реалізує проекти, запропоновані мешканцями Житомира, витрачаючи на це 1% власних доходів міста. Ідеї пропонують не громадські організації, об’єднання чи угрупування, а кожен житомирянин. Тобто будь-який громадянин міста бере участь у розподілі міського бюджету.

Автор ідеї має враховувати те, що проект не повинен перевищувати 1 млн грн. І ще одна умова – він має бути суспільно значимий і не комерційний. Подати свою пропозицію можна різними способами: або ж принести в кабінет міськвикокому, або переслати онлайн з дому або ж прийти до найближчої бібліотеки і там тобі допоможуть переслати свою ініціативу. Далі пропозицію розглядають спеціалісти у мерії міста.

«Після того, як проектні пропозиції потрапили до міської ради , їх перевіряють спеціалісти, які потенційно можуть її реалізувати . До цього процесу ми відносимось дуже скурпульозно, бо ми не можемо передбачити , який проект набере підтримку у мешканців міста, а який не набере . Ми зі свого досвіду можемо уже якось підказати чи можливо тут недоречна назва, вона не вплине на громаду, або фотографія не розкриває тему проекту. Тому, коли перевіряємо проект, то дивимось на все і чия земля, бо перш ніж реалізовувати проект, потрібно вияснити ці питання . Ця проектна пропозиція не може бути комерційною, передбачати якийсь прибуток», – розповідає журналістам працівник міського департаменту економічного розвитку Олена Юрченко.

Далі ініціативи городян проходять конкурсний етап. За них голосують мешканці міста. Реалізовуються лише ті пропозиції, які наберуть найбільшу кількість голосів.

Бюджет участі діє у більше 20 міст України. Унікальність Житомира полягає у тому, що проектом керує не чиновник, а громадський діяч.

«Житомир у цьому сенсі є унікальним містом. Справа в тому, що в інших містах України бюджетом участі керують або перші заступники мера, або заступники . У нас спочатку теж керував перший заступник мера, але пішов на другу роботу і вирішили, що нехай не чиновик,а громадський діяч очолить цю організацію. І коли я її очолив, то скільки говорили, що мовляв нічого у вас не вийде, бо вам ніхто не підкоряється , ви ні на що не вплинете. Але в результаті у Житомирі найвищий бал по бюджету участі», – розповідає голова координаційної ради із впровадження «Бюджету участі» Сергій Намєснік .

Після спілкування у приміщенні мерії Житомира, журналісти відправляються подивитись на успішно реалізовані ініціативи житомирян та поспілкуватись із їх авторами.

Сергій Маковський – автор проету «Мультиспортивний майданчик»

Я навчався у цій школі, був капітаном збірних . Тут був старий асфальтований майданчик . Хотілось, щоб зявилось щось нове . І тут я дізнався про такий проект, як бюджет участі і вирішив, що це шанс, взяв у ньому участь і зайняв перше місце. Такий масштабний проект у цьому мікрорайоні можна було реалізувати лише на території школи. Мене підтримали всі старшокласники,їх батьки , учителі. Він обійшовся трохи більше, аніж мільйон, 1 млн 497 тис грн , але знайшли кошти. Самі люди вирішують,що їм потрібно і самі реалізовують , не міська влада нам навязує, а ми самі вирішили і зробили. Тобто за свої гроші, бо ми є платниками податків. Інформування проекту було досить акивне – радіо, телебачення, інтернет , газети . В чому особливість бюджету участі – це безпосередній вплив і контроль автора. Мені ніхто не нав’язував підрядників, я сам їх знайшов, сам контролював . Тобто все як мені хотілось, я так і зробив. Це надсучасна трава . Це можна заливати взимку водою і буде каток. Правильно закладена дренажна система – не мокро, не слизько. Трава бельгійська, кварцевий правильний пісок, чеська крошка, тобто все як має бути.
У планах – облаштувати сучасні стадіони по всьому мікрорайону. За правилами бюджету участі можна голосувати за 5 проектів . Тому на наступний рік я планую подати 5 проектів на облаштування спортивних майданчиків у 5 великих дворах.

Мультиспортивний майданчик оснащений також різними тренажерами, його передали на баланс школи. О 6-й ранку він відкритавється і у 22.00 закривається. У темний час доби добре освітлюється. Окрім школярів, позайматись спортом тут можуть і дорослі мешканці Житомира.

Житомиряни у 2016 році подали 67 проектів з яких 54 взяли участь у загальноміському голосуванні. За результатами голосування було обрано 11 проектів, що реалізовуються у 2017 році. На їх реалізацію спрямували 12 млн грн бюджетних коштів. Цього року у міській раді було зареєстровано 99 проеткних пропозицій на загальну суму понад 81 млн грн.

                                                                                                                                                                       Тетяна Верба

Матеріал підготовлено за результатами прес-туру в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа». Проект реалізується під егідою Інтерньюс Нетворк і фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID.