Лише у травні цього року у Павлограді від укусу змій постраждали троє чоловік.

Хворі були оглянуті лікарями терапевтами, хірургами, їм було надано необхідну медичну допомогу. Один хворий був направлений і госпіталізований до Обласної клінічної лікарні ім. Мечникова для спостереження і подальшого лікування. Повідомляє лікар-травматологог Євген Теренюк.
Ще чимало людей розповідають, що бачили повзунів біля своїх помешкань, чого раніше ніколи не помічали.

При укусі змії лікарі радять не займатись самолікуванням, а відразу набирати «103», або ж звертатись до травматологічного пункту 4-ї міської лікарні за адресою: вул. Дніпровська, 541. Травмпункт працює цілодобово.

Що робити при укусі гадюки?

Всі 3 види отруйних змій, що мешкають на території України, відносяться до роду Справжні гадюки. Всупереч усталеним стереотипам, гадюки - абсолютно неагресивні змії. При наближенні людини вони вважатимуть за краще сховатися або втекти. До серйозних наслідків їх укус може привести вкрай рідко і тільки в разі ненадання медичної допомоги. У приблизно 30% людей укус гадюки виявляється безболісним і безпечним. 40% укушених відчувають гострий пекучий біль, а в місці укусу з'являється набряк. У важких випадках через 15-30 хвилин після укусу можливі запаморочення, нудота, блювота, діарея, блідість шкіри, підвищене потовиділення, тахікардія, втрата свідомості.

Алгоритм першої допомоги

Забезпечити фізичний спокій та давати пити багато рідини (ні в якому разі не алкоголю!)
Якщо змія вкусила за кінцівку необхідно максимально знерухомити її, можна навіть накласти шину (НЕ жгут!).
Продезінфікувати ранку антисептиком (але не спиртовим) і накласти легку пов'язку. По можливості прикласти холод до місця укусу.

Висмоктувати отруту: так чи ні?

У перші 5 хвилин після укусу можна видавити отруту гадюки. Процедуру необхідно виконувати швидко і енергійно протягом 15-20 хв.
Але ні в якому разі не висмоктуйте отруту ротом! Будь-яке, навіть саме незначне пошкодження слизових оболонок ротової порожнини - тріщинки, подряпини, виразки, запалення - це вхідні ворота для отрути.

Чого не можна робити:

- Різати ранку або зовсім вирізати уражену ділянку. Такі порізи небезпечні занесенням інфекції, пошкодженням вен, сухожиль.
- Приймати алкоголь, оскільки він не тільки не є протиотрутою, а, навпаки, сприяє посиленню дії отрути і ускладнює її виведення з організму.
- Охолоджувати місце укусу водою з водойм, землею, глиною - це може привести до зараження правцем або іншими інфекціями.
- Накладати джгут вище укушеного місця - на поширення отрути він не впливає, зате призводить до застою крові і навіть омертвіння тканини.
- Припікати укушене місце, бо під час укусу змії отрута проникає глибоко під шкіру і припікання не здатне її зруйнувати.