Цьогоріч на облік взято 91 ВІЛ-інфікованого пацієнта

Ще у 2015 році ВОЗ намітила глобальну стратегію для досягнення цілей тисячоліття – до 2020 року темпи зростання ВІЛ-інфекції мали б суттєво знизитись, а до 2030 – зовсім зникнути. Стратегія під назвою «90-90-90» означає, що 90% всіх ВІЛ-позитивних повинні знати свій статус. 90% ВІЛ-інфікованих, які знають свій статус, повинні отримувати антиретровірусну терапію (АРТ). 90% всіх ВІЛ-позитивних, які отримують АРТ повинні мати невизначене вірусологічне навантаження в результаті лікування.

«До 2020 року залишилось менш як місяць і варто сказати, що ці цілі не досягнуті та скоріш за все, не будуть досягнуті. Це не тільки в Україні, а по всьому світу. Лише декілька країн – Камбоджа, Нідерланди, США ідуть попереду всіх. У них там уже 90% і скоро буде 100%», – розповіла завідувачка Центром профілактики та боротьби зі СНІДом Лідія Василенко.

За її словами в Павлограді на сьогодні про свій статус знають 75% ВІЛ-інфікованих (обласний показник – 67%). Вони знаходяться під медичним наглядом. Лікування отримують 73,4% із них (обласний показник – 82%). Невидиме вірусологічне навантаження мають 96 % із тих, хто приймає АРТ. Аналогічний обласний показник.

«У нас лише 75% знають про свій ВІЛ-позитивний статус, бо не всі хочуть обстежуватись, хоча зараз це можна зробити дуже просто. Чому лікуються не 90%? У нас було 90%, проте чимало людей відриваються від лікування», – розповіла Лідія Василенко.

На сьогодні на диспансерному обліку в СНІД-Центрі перебуває 888 пацієнтів. Антиретровірусну терапію отримують 737 осіб. За 10 місяців 2019 року на облік поставлено 91 пацієнта.
Всього за 9 місяців 2019 року було обстежено 4921 чоловік. Швидкими тестами – 460 осіб. Виявлено 62 позитивних, 23–швидкими тестами.
На обліку перебувають також 25 ВІЛ – інфікованих дітей. Всі вони отримують АРТ і, за словами лікаря, мають гарні показники, навіть отримують щеплення проти кору. Всі ці діти народжені від ВІЛ інфікованих матерів.

«У трьох дітей діагноз виявлений досить пізно, тому що матері під час вагітності були негативні, а їхні чоловіки були позитивні, тому мами заразили дітей грудним молоком. Тому за новим наказом, всі чоловіки вагітних жінок повинні пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію, бо жінка може знаходитись в період так званого вікна, коли ВІЛ-інфекція не виявляється. Але ВІЛ-позитивний чоловік її все одно заразить», – наголосила Лідія Василенко.

Основним шляхом передачі інфекції залишається статевий шлях.
За словами завідувачки Центром профілактики та боротьби зі СНІДом необхідними ліками СНІД Центр повністю забезпечений. А швидкими тестами на визначення наявності ВІЛ-інфекції забезпечений не лише Центр профілактики СНІДу, а й всі амбулаторії міста.

«Зараз проводиться політика тестування за ініціативою медичного працівника. Коли медик бачить хоча б 1-2 симптоми захворювання, то відразу пропонує пацієнту швидкий тест і пацієнт не повинен відмовлятись, бо чим раніше почнеться лікування, тим краще. Якщо відтягувати лікування, то це може призвести до важких наслідків. Окрім того людина може не відчувати хворобу, в цьому її підступність», – додала Лідія Василенко.

Вона також зазначила, що починаючи з 2012 року в місті жодна вагітна не народила ВІЛ-інфіковану дитину завдяки вчасно розпочатому лікуванню.
Центр профілактики та боротьби зі СНІДом знаходиться по вул. Шевченка, 63
Тел. 050 4125707, 050 2435668, 20-09-62