Визначити, чи є нітрати в кавуні, на око неможливо, наголошують спеціалісти. На жаль, тільки урожай, отриманий на власній дачі, гарантує повну безпеку.

Високий ступінь довіри викликають також кавуни, вирощені спеціалізованими агрофірмами. У цьому випадку норма нітратів у кавуні контролюється відповідними органами, а продукція має сертифікати безпеки і якості.
Покупець має повне право попросити ці документи у продавця.

Є ще декілька правил, які допоможуть уникнути отруєння кавуном.
Не варто купувати занадто ранні ягоди. Краще дочекатися сезону – середини серпня. Не варто їсти м'якоть близько біля шкірки – найбільша частка шкідливих речовин знаходиться саме там.

Ознаками нітратів у кавуні також є жовті грунтові плями на корі, помаранчевий відтінок м'якоті, слиз навколо насіння, її пухка консистенція. Насторожити вас повинні і грубі білясті волокна, і пустотіла м'якоті. Ці явні ознаки підкажуть , як відрізнити кавун з нітратами та убезпечити себе.

У більшості випадків визначити нітрати в кавуні (як візуально, так і на дотик) неможливо. Найнадійнішим способом є придбання нітратоміра – спеціального персонального вимірювача, якому під силу за лічені секунди протестувати будь-які продукти на предмет вмісту нітратів. Так, для кавуна допустимою нормою вважається 60 міліграмів нітратів на один кілограм ваги плоду. Але врахуйте, що це норма для дорослої людини. Дитині можна давати тільки ті продукти, де вміст нітратів не перевищує 50 мг/кг.

Якщо говорити про добовій нормі, то вона становить не більше 200 мг для дорослих і 80 мг для дітей.

Перші ознаки отруєння кавуном проявляються через 1-6 годин після їжі. З’являється дискомфорт в кишечнику, нудота, головний біль, розлад шлунку, ломота в суглобах, слабкість, підвищується температура. Серед ознак отруєння нітратами – синюшність шкірних покривів і слизових оболонок, холодні кінцівки, слабкий пульс, запаморочення, судоми.

При підозрі на отруєння кавуном негайно викличте «швидку». До її приїзду ліакрі радять зробити промивання шлунка та випити сорбент, наприклад, активоване вугілля. Щоб уникнути зневоднення, слід невеликими порціями пити теплу підсолену воду.