Ці та інші питання обговорили учасники Круглого столу, що пройшов у Павлограді 27 листопада

Захід відбувся в рамках проекту «Розповсюдження ідей гендерної рівності та гендерної культури в контексті прав людини для жінок та молоді Павлограда». Проект реалізується ГО «Жінки Західного Донбасу» при фінансовій підтримці Посольства США в Україні.

У ньому  взяли участь юристи, психологи, тимчасово переміщені особи зі східних областей України, журналісти. У Павлограді проект почав діяти із серпня 2018 року. За цей час уже проведено чимало інформаційних заходів, консультацій юристів та психологів на тему гендерної рівності.

Під час Круглого столу фахівці,що задіяні у проекті, обговорили наскільки актуальна дана тематика для нашого регіону та для України в цілому, з якими питаннями найчастіше звертаються жінки та що потрібно робити жінці у випадку несправедливого ставлення до неї, утисків та знущань дома чи на роботі, які проблеми виникають при наданні допомоги постраждалим жінкам.

«Дана тематика дуже актуальна і фактично мало хто про неї знає, не знають і жінки про свої права. В багатьох країнах, так само, як і в Україні права жінок утискуються, починаючи із сім’ї і також в економічних та соціальних сферах. Особливо для жінки після 35 років. Ця категорія найбільше відчуває на собі економічну гендерну нерівність. Проте жінки часто не звертаються до поліції, в суд, бо соромляться, бояться, не вірять, що правоохоронці зможуть їм допомогти. У нас є законодавство, але воно лише на папері. Особливо це стосується гендерної нерівності у сім’ї» – розповіла керівник ГО «Жінки Західного Донбасу» Анжела Шевцова.

За словами співробітника Центру безоплатної правової допомоги, проблема насилля в сім’ї є досить актуальною для нашого регіону, проте жінки рідко звертаються до Центру із такими проблемами.

«До нас звертається досить багато жінок, близько 70% звернень – це жінки. Найчастіше просять надати правову допомогу у питаннях розлучення, аліментів. Це наші повсякденні звернення. Щодо насилля в сім’ї, то жінки з цього приводу дуже рідко звертаються, хоча проблема досить актуальна у нашому регіоні. На минулому тижні було звернення з приводу домашнього насилля. І це було перше таке звернення до нашого центру. Напевне жінки не звертаються через правову необізнаність та недовіру до системи. Перше куди потрібно звернутись – до поліції, але жінки рідко звертаються у правоохоронні органи», – розповіла співробітник Центру безоплатної правової допомоги.

Учасники Круглого столу також відзначили, що проблемою при наданні допомоги жертві домашнього насилля нерідко є той факт,що потерпілі жінки часто самі не готові щось змінити у своєму житті, аби вирішити проблему. Тобто з однієї сторони є закон, який захищає жертву, а з іншої сторони сама жертва, коли справа доходить до суду, займає іншу позицію і забирає заяву.

«Інколи жінки стають залежними і їм подобається відчувати себе жертвою. Є випадки, коли жінці комфортніше інколи терпіти побої , але нічого не міняти, не розлучатись , не влаштовувати своє життя самостійно. Але ж із чоловіком можуть провести виховну роботу і він може повернутись до родини і проживати далі, але вести себе по-іншому», – говорить консультант, психолог проекту.

Учасники Круглого столу підсумували, що в цілому в Україні у питанні гендерної рівності поступово, повільно, але все ж позитивні зміни відбуваються. Кількість жінок у владних структурах, у промисловості, на керівних посадах збільшується.