Принаймні стільки фактів насилля в сім’ї упродовж 2018 року зареєстровано поліцією

 Цьогоріч до правоохоронних органів звернулось 20 жертв домашнього насильства. Про це повідомив старший інспектор ювенальної превенції Павлоградського відділу поліції Андрій Горбатюк. Проте офіційна статистика не відображає реальної картини. Насправді, випадків насилля в сім’ї удесятеро більше. Адже далеко не всі хочуть «виносити сміття із хати».

В Україні з 11 січня 2019 року набули чинності зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України.

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти між подружжям, то тепер коло осіб розширюється. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.
Тепер особа, яка систематично вчиняє домашнє насильство може бути притягнута до кримінальної відповідальності і понести покарання у вигляді позбавлення волі до 2-х років.

Про це розповів суддя Павлоградського міськрайонного суду Анатолій Косюк.

«Якщо раніше органи поліції та прокуратури направляли до суду обвинувальні акти та кримінальні провадження, пов’язані з домашнім насильством і це, найчастіше, була ст. 125, тобто легкі тілесні ушкодження, то тепер законодавець зробив окрему статтю, яка передбачає саме кримінальну відповідальність. Особа, яка вчинила домашнє насильство може бути позбавлена волі до 2-х років. Раніше за ст. 125 санкції були дуже м’які – штрафи, громадські роботи. В даному випадку законодавець збільшив цю відповідальність, що є позитивним моментом», – розповів Анатолій Косюк.

Окрім того, за його словами, Закон передбачає можливість відокремити кривдника від жертви. На час розгляду кримінального провадження, суд може заборонити особі, що вчинила насильство перебування в місці спільного проживання з постраждалою, обмежити спілкування із жертвою, заборонити наближатись до неї на відповідну відстань.
Крім того, тепер навіть, якщо потерпілий звернеться із заявою до суду про закриття кримінального провадження, то суд не зможе цього зробити. Суд може винести рішення про припинення кримінального провадження лише на підставі «угоди про примирення» між учасниками судового процесу.
Щоправда, жодного кримінального провадження щодо домашнього насильства в Павлоградському міськрайонному суді ще не розглядалось.

Якщо ви стали жертвою домашнього насилля – звертайтеся:

• на цілодобову всеукраїнську безкоштовну «гарячу лінію» – 0 800 500 335 або 386 ;
• до поліції – за номером 102;
• до Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 095- 582 4438;
• до служби у справах дітей Павлоградської міської ради — 095- 752 0612.