Великі штрафи, виправні роботи і навіть арешт. Опубліковано проєкт закону про дематюкацію мови 

На сайті парламенту України опубліковано текст законопроєкту «Про протидію лихослів'ю» (про дематюкацію мови) Автор – народна депутатка Ольга Богомолець.

У пояснювальній записці є визначення терміну лайки і нецензурщини – це «вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас втоми, вияв агресії й слабкості водночас». При цьому матюки прийшли до України з російської культуру, як вважає політик.

«Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні «насаджують» у публічному просторі та медіа. Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що побутують нині», – переконана Богомолець.

Лайка, на переконання авторки, свідчить про вияв психічної слабкості, примітивний спосіб вияву агресії, коли немає достатньої кількості аргументів, а також псевдосамозахист і темну частину несвідомого, яка потребує контролю, аби не зруйнувати світ.

У разі ухвалення законопроєкту на офіційному рівні буде визначення поняття «лихослів’я (нецензурна лайка)», будуть врегульовані заміни будь-якої літери під час вживання слів та виразів. Крім того, закон не допустить вживання матюків в ефірах. Штраф складатиме 10% розміру ліцензійного збору за трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їхнього відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять лихослів’я. Гроші, отримані в результаті штрафів, скеровуватимуть до Українського культурного фонду.

Також Богомолець пропонує адміністративну відповідальність за матюки, якщо вони розповсюджуються у ЗМІ. Штраф складатиме від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Якщо лайка буде порушувати громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач, передбачений штраф від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо матюкається публічна особа в ефірі, буде накладено штраф від 75 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.