В торгових точках неповнолітні без проблем можуть придбати цигарки, а охочі хильнути отримати дозу спиртного на розлив

Такі результати профілактичного рейду, котрий здійснили павлоградські правоохоронці 13 серпня.

В торговій точці т.з. МАФі, що на селищі 40 років Жовтня, чоловіку без проблем наливають стаканчик спиртного, на закуску – стаканчик напою. Біля МАФа збирається відповідний контингент із характерною зовнішністю. Правоохоронці опитують свідків, складають протокол про скоєння адміністративного правопорушення.


Селище Ливмаш, вул. Ватоліної. Продавець без зайвих запитань продає 16-річному підлітку (на вигляд йому років 14) пачку цигарок. Сашко каже, що він та його однолітки купують тут цигарки постійно.

«Придбати пачку цигарок – не проблема. Можу купити не лише в цьому магазині, на дачі на Бельбесі чи в іншому місці. Є магазини, де не завжди продають. А тут завжди можна купити. Продавці не запитують скільки мені років. Купував також і пиво», – розповідає підліток.

Сашкові лише 16, проте його уже можна віднести до категорії затятих курців. Каже, що першу цигарку викурив у віці 5 років.

«Випалюю в день близько пачки. Пробував кидати палити, але не виходить, важко це», – додає Сашко.

Тим паче, що цей товар для дорослих підлітку теж цілком доступний.
Продавець спочатку заперечує факт продажу цигарок неповнолітньому, а потім все ж зізнається. Пояснює, що мовляв підліток умовив її продати йому цигарки та запевняє, що такого більш ніколи не повториться.

«Підходить до мене хлопчик і каже, що продайте пачку цигарок. Я йому у відповідь, а чи не рано тобі курити? А він мені сказав, що ні не рано. Дістає зі своєї сумки точнісінько таку ж пачку цигарок і каже, ну дивіться ось у мене така ж пачка цигарок уже є. Я кажу, ну ти ж мене тільки не підведи. А він каже, ну що ви, дістає гроші та розраховується. Я винна. Визнаю свою провину», – пояснює продавчиня.

В обох випадках власники торгових точок кажуть, що розповідали своїм продавцям про те, що відпускати неповнолітнім тютюнові та горілчані вироби заборонено чи продавати спиртне на розлив теж строго заборонено, проте ті їх не послухались. Обіцяють провести відповідну роботу зі своїми працівниками.
Така ж ситуація на селищі ПМЗ. Там теж підлітку без проблем продали пачку цигарок.

«У вас є діти, у мене теж є. І мені хочеться, щоб наша нація була здорова і щоб діти не курили цигарки. А ось такі продавці як ви, винні в тому, що наша нація курить і п’є на додаток. Ви усвідомлюєте, що цього робити не можна?», – намагається роз’яснити продав чині поліціянт.

Продавчиня у відповідь клянеться, що більше такого не дозволить собі ніколи ні за яких обставин…
За словами інспектора ювенальної превенції Павлоградського відділу поліції Андрія Горбатюка, в усіх випадках на продавців за дане правопорушення згідно зі ст. 156 (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями та тютюновими виробами) накладуть штраф.

«Складаємо протокол за продаж неповнолітньому тютюнових виробів. Після цього прокол направляється на адміністративну комісію міста. Членами комісії призначається конкретний розмір штрафу – від 610 грн до 1700 грн для продавця. Потім цей протокол направляється в податкову службу для притягнення до відповідальності власника закладу, бо він мав би роз’яснити своєму продавцю про те, що продаж спиртних напоїв та тютюнових виробів для неповнолітніх заборонений. Продавець повинна була поцікавитись про те, скільки підлітку років, якщо він викликає сумніви щодо свого повноліття. Продавець повинен себе перестрахувати. Навіть, якщо таке порушення було вперше, то торговий заклад позбавляється ліцензії на продаж підакцизного товару на пів року. А при повторному порушенні, заклад позбавляється ліцензії назавжди», – розповів Андрій Горбатюк.

Профілактичні рейди по торгових точках Павлограда на предмет виявлення фактів продажу цигарок чи спиртного неповнолітнім, або ж торгівлі алкоголем на розлив триватимуть.