Цьогоріч у Павлограді 50 чоловік захворіли на туберкульоз 

У Павлограді, як і в цілому в Україні, ситуація з туберкульозом дещо стабілізувалась, але про позитивні результати говорити зарано.

За результатами 9 місяців 2019 року 50 жителів міста захворіли на туберкульоз. В минулому році діагноз туберкульоз вперше було встановлено у 51 особи. Про це повідомила міський фтизіатр Юлія Антонюк.

«Серед людей, що захворіли, більшу частину (48%) склали особи, які мають постійне місце роботи, непрацюючі працездатного віку склали – 42%. Серед працюючих більшість – шахтарі – 37,5%. На жаль, кожного року на туберкульоз хворіють студенти, учні та жінки в декретній відпустці», – розповіла Юлія Антонюк.

Щороку у значної кількість хворих на ВІЛ встановлюється діагноз туберкульозу, адже ризик захворіти на туберкульоз у таких осіб значно вище, ніж у людей без імунодефіциту. За результатами 9 місяців 2019 року в м. Павлоград захворіло 23 особи – на поєднану інфекцію ТБ/ВІЛ, що складає 46% від усіх осіб, що захворіли на туберкульоз в 2019 році.
Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке передається через повітря від хворої людини до здорової.

Під час чхання чи кашлю хвора людина виділяє в повітря до 40 тисяч крапель із збудником захворювання, кожна з яких може переносити захворювання. Імовірність передачі від однієї людини до іншої залежить від: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій, вентиляції середовища, де перебуває ця людина, тривалості контакту, вірулентності штаму, рівня імунітету здорової людини.

Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ, та хворі на СНІД. Високий ризик мають:

  •  люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на «відкриту» форму туберкульозу;
  •  люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;
  •  люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

Пересічні громадяни також ризикують захворіти через погіршення екологічної ситуації, життєві стресові ситуації, погане харчування, перевтому. Туберкульоз не зважає на соціальний чи фінансовий статус. Основне значення має стан організму у момент «зустрічі» із збудником захворювання.

Захворювання на туберкульоз без лікування може бути смертельним. У 90% людей туберкульоз вражає легені. Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватись у легенях, або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію.

Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

• кашель, що триває понад два-три тижні;
• рясне потовиділення вночі;
• слабкість;
• безпричинна втрата ваги;
• підвищення температури тіла до 37 і більше без видимої причини, що триває понад тиждень.
• у деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б кількох із перерахованих симптомів треба звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

В 2019 році виявлення туберкульозу проводиться шляхом скринінгового анкетування усіх осіб, що звернулись до сімейного лікаря з будь – якими скаргами. Анкета має 11 питань, що допомагають виявити симптоми туберкульозу, адже людина може не помічати в себе ознаки хвороби.

При позитивних відповідях на більше ніж три запитання, або на хоча б одну позитивну відповідь на перші 8 запитань, пацієнт направляється на рентген – обстеження та береться аналіз мокроти для обстеження на збудник туберкульозу. Пройти анкетування також можна онлайн в фейсбуці. Перевага надається обстеженню мокроти молекулярно- генетичним методом за допомогою апарату Джин - експерт, яке дозволяє отримати відповідь вже через три години про наявність у хворого туберкульозу. З 2019 року такий метод обстеження доступний для усіх жителів міста.