Всі ми так чи інакше є залежними. Проте більшість з нас на це не зважають, а дещо навіть може нам подобатись

Скажімо, філіжанка кави зранку та багато інших дрібничок, які не заважають нам жити, а навіть навпаки ― емоційно збагачують наше життя.

Лікарі-наркологи розрізняють два види залежності ― конструктивну та деструктивну.
Залежність, що руйнує людину фізично та психічно, робить її рабом вчинків, речей, хімічних речовин, не дає організму нормально функціонувати є деструктивною.

«Якщо людина понад 6 годин займається будь-чим, то це теж залежність. Вона буває конструктивною та деструктивною. Якщо людина вкладає душу в те, чим займається, їй це приносить задоволення, при цьому вона розвивається, підвищує свій розумовий рівень, то це залежність конструктивна. Коли ж залежність призводить до руйнації особистості ― це деструктивна залежність. Найчастіше ми звертаємо увагу на найбільш популярні залежності ― алкогольну та тютюнову. Хоча інші деструктивні залежності зустрічаються в нашому житті, особливо зараз, досить часто», ― розповідає лікар-нарколог павлоградського відділення обласного медичного психіатричного центру з лікування залежностей Сергій Лебедєв.

За його словами, багато хто вважає, що залежність від інтернету не є небезпечною. Насправді ж інтернет-залежність негативно впливає не тільки на психологічний стан, але й на фізичне здоров'я. Якщо тривалий час перебувати в Мережі, то погіршується пам'ять, мозок втрачає здатність до аналітичного аналізу, підвищується дратівливість, знижується працездатність, психіка стає нестійкою, можна навіть втратити навички реального спілкування та повної ізоляції від навколишнього середовища.

У відділенні психіатричного центру можуть допомогти позбутись будь-якої залежності, як психологічної так і хімічної, крім пацієнтів, котрі потребують лікування в спеціалізованому стаціонарі.
«Ми беремо всіх пацієнтів, окрім тих, хто має важку соматичну патологію. Такі пацієнти потребують досить тривалої терапевтичної допомоги в умовах спеціалізованого стаціонару. У нас такої можливості немає», ― додав Сергій Лебедєв.

За його словами, найчастіше до відділення звертаються люди, що мають залежність від алкоголю, тютюну та психотропних речовин. Такі пацієнти проходять певний комплекс заходів, що сприяють їх одужанню або ж тривалій ремісії. Щодо алкоголізму ― то це хронічне захворювання, котре може мати рецидиви. Завдання наркологів ― тривала ремісія. За словами лікаря, успіх лікування великою мірою залежить від оточення пацієнта.

«Набагато ефективніше коригувати залежність, коли найближче оточення допомагає людині позбутись цієї вади. У світі існує, скажімо, товариство анонімних алкоголіків, наркоманів, курців, і людина, яка прийде туди, розповість про свою ситуацію та отримає підтримку. Людина дуже часто повертається у те середовище, в котрому була до лікування. Якщо пацієнт за час лікування в стаціонарі, а це 21 день, не може змінити своє оточення, то ризик виникнення рецидивів дуже високий», ― розповів Сергій Лебедєв.

Він також розвіяв хибну думку про те, що електронні цигарки є менш шкідливими та сприяють повній відмові від паління. За його словами цигарка електронна викликає таку ж залежність, як і звичайна та має не менш шкідливий вплив на організм. Окрім того є небезпека отримати фізичні травми, бо нерідкі випадки, коли вони вибухали в руках у курців.

Лікар-нарколог запросив мешканців міста, які бажають позбутись шкідливої залежності та мають для цього чітку мотивацію, звертатися за допомогою до фахівців відділення №2 обласного медичного психіатричного центру з лікування залежностей за адресою: вул. Дніпровська, 241 (район Сільмагу), тел. 05632 69901, 095 0905983.