Регіональний інноваційно-космічний кластер «Полісся» створюють на базі Житомирського агроуніверситету

Це перший у східній Європі навчальний заклад, який має на своїй базі регіональний центр Національного аерокосмічного агентства. Діяльність такого кластера дозволить використовувати технологічні, науково-освітні та культурні інновації в поєднанні з космічними технологіями для розвитку регіону.

Починалось все лише зі створення станції дистанційного зондування землі. Потім переросло в ідею створення регіонального космічного центру

«Спочатку ідея створення космічного кластера викликала певний скептицизм. Дехто уявляв, що космічні технології передбачають лише будівництво ракет та запуск їх у космос. Насправді, це також і отримання інформації, її обробка та використання в різних сферах. Ми уже трансформуємо цю ідею в конкретні речі. Сьогодні ми говоримо про створення геопорталу Житомирської області та його використання як інструменту управління територіями саме з використанням сучасних інформаційних, геоінформаційних та космічних систем. Це цільова інформація, яка потрібна для екологів, для фахівців із захисту навколишнього середовища, лісового господарства, агрономії й т.п. З наступного навчального року ми плануємо на більшості спеціальностей вводити дисципліни саме з використанням інформаційних космічних технологій, з тим, щоб була така унікальна спеціалізація, скажімо, не просто агроном, а агроном, який знатиме де взяти знімки, як їх обробляти та тематично використати для прогнозування врожайності, для визначення індексів вологості, снігового покриву, оцінки вегетації рослин і т.п. Для фахівців лісового господарства – виявлення зон ураження шкідниками, незаконні вирубки, прогнозування та виявлення вогненебезпечних ділянок. З екології спектр використання дуже широкий. За допомогою знімків можна виявляти незаконні сміттєзвалища, знищення зелених насаджень та інше. Можливості широкі», – розповів ректор агроекологічного університету, доктор економічних наук професор Олег Скидан.

Кількість суб’єктів, які функціонують у космічній сфері на Житомирщині досить велика. Це і житомирський військовий інститут ім. Корольова, єдина в Україні приватна астрономічна обсерваторія, шкільна обсерваторія зі своїм телескопом, музей космонавтики ім. Корольова. До реалізації проєкту приєдналось також Державне космічне агентство та компанія, яка є офіційним постачальником відповідного програмного забезпечення для обробки космічної інформації. Співпрацюють також з асоціацією «Ноосфера». Тобто, є група підприємств, які в рамках державно-приватного партнерства входитимуть до складу космічного кластера.

В рамках угоди з космічним агентством на території університету встановлено дві потужні антенні станції для приймання знімків з космічних апаратів.


За словами Олега Скидана, на даний час займаються модернізацією систем управління даних антен станції.

«Це буде перша в Україні антенна станція цивільного призначення, яка працюватиме не для військових потреб, а для вивчення питань екологічної та інформаційної безпеки», – зазначив ректор агроекологічного університету.

Концепцію створення космічного кластера уже затвердили депутати Житомирської обласної ради. Наступний крок – у другій половині грудня зібрати всіх його учасників, аби підписати відповідну угоду про створення кластера і далі напрацьовувати конкретні речі.

Довідково

Історія Житомирського агроекологічного університету почалась із 1912 року. Тоді це був землевпорядний технікум. Як вищий навчальний заклад почав діяти з 1922 року. Сьогодні університет готує фахівців за 27 спеціальностями. Пріоритет – екологічне спрямування, зокрема, органічне виробництво, альтернативна енергетика, чиста вода, радіаційне забруднення. У виші на 8 факультетах навчається понад 7 тис. студентів, всього 7 навчальних корпусів, 5 гуртожитків. В структурі є також ботанічний сад площею 35,4 га, своя клініка ветеринарної медицини, зоопарк контактного типу, дві сонячні електростанції.

Матеріал підготовлений за підсумками прес-туру «Інноваційні реформи для розвитку територій Житомирщини». Захід відбувся в межах проєкту Харківського прес-клубу MediaHubKharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.