За інформацією державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів останнім часом зменшення випадків сказу серед тварин спостерігається по всій території України

Так, станом на 01 січня 2020 року в Україні зареєстровано 908 випадків сказу, що на 558 випадків (39%) менше, аніж за аналогічний період 2018 року.
По Дніпропетровській області у 2018 році зареєстровано 68 випадків захворювання серед тварин, у 2019 році – 25 випадків. Зменшення майже утричі.

На територіях, підконтрольних Павлоградському міськрайонному управлінню Держпродспоживслужби динаміка сказу серед тварин за останні 3 роки мала такий вигляд:
2017 рік – 4 випадки, (Павлоградський район – 2, Юр’ївський – 2), 2018 рік – 3 випадки (Павлоградський район –1, Павлоград –1, Тернівка –1).
Упродовж 2019 року випадків сказу на вказаних територіях не виявлено. Розповів начальник управління Олександр Назарець. За його словами такої позитивної динаміки вдалось досягти завдяки активним профілактичним заходам.

«У 2019 році на територіях Павлоградського та Юр’ївського районів, а також Павлограда та Тернівки для досягнення епізоотичного благополуччя проведена системна робота. Щеплено проти сказу майже 31 тис. котів та собак та 2 тис. сільськогосподарських тварин. У 2019 році пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проходила у два етапи – навесні та восени, за допомогою авіатранспорту та вручну силами Павлоградського міськрайонного управління Держпродспоживслужби, Павлоградської та Юр’ївської державних лікарень ветеринарної медицини розповсюджено понад 87 тис. доз вакцини на території майже 5 тис. км2. Активну допомогу при проведенні заходу надали працівники Павлоградського лісгоспу та члени товариства мисливців і рибалок Павлоградського та Юр’ївського районів. Результатом ефективності проведення імунізації домашніх сільськогосподарських та диких м’ясоїдних тварин є епізоотичне благополуччя території наших районів та міст щодо сказу тварин у 2019 році», – розповів Олександр Назарець.

Водночас, за його словами, причин для занепокоєння достатньо. Так, за повідомленням управління охорони здоров’я Миколаївської облдержадміністрації в області 12 січня 2020 року від сказу помер 31- річний чоловік, який був госпіталізований 11 січня 2020 року з діагнозом сказ. Перебіг хвороби був важким з класичними клінічними проявами. Чоловік отримав укус бездомної собаки ще в серпні 2019 року, звернувся за медичною допомогою, але відмовився від профілактичних щеплень, на прийом до лікаря не з’явився, не зважаючи на не одноразові звернення медичних працівників.

Україна – є зоною стійкого епізоотичного неблагополуччя щодо сказу. При цьому розрізняють природі осередки, які формуються та підтримуються дикими тваринами та міські осередки сказу, які розповсюджуються головним чином не імунізованими собаками та котами після контакту з дикими чи хворими тваринами.

Стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу протиепізоотичних, антирабічних, ветеринарно-санітарних заходів, спрямованих на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і передбачає: парентеральну вакцинацію домашніх тварин, що включає обов’язкову імунізацію всього поголів’я собак та котів на всій території країни, сільськогосподарських тварин – при спалахах захворювання. По-друге, пероральну імунізацію диких м’ясоїдних тварин, що здійснюється шляхом обробки території України через розкладання принад з вакциною, в тому числі за допомогою авіатранспорту. І по-третє, проведення епізоотичного моніторингу, який здійснюється шляхом епізоотичного обстеження, своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотичної ситуації.

Начальник Павлоградського міськрайонного управління Держпродспоживслужби нагадав про необхідність дотримуватись основних правил при утриманні домашніх тварин.

«По-перше, уникайте контакту з дикими та бродячими тваринами та вбезпечте від такого контакту домашніх тварин. По-друге, регулярно один раз на рік проводьте щеплення від сказу собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам. По-третє, виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідці. Будьте відповідальними, не заводьте собак та котів заради забави, не виганяйте їх на вулицю, прирікаючи на безпритульність. У випадку зміни поведінки тварини, негайно звертайтесь до найближчої установи ветеринарної медицини – державної чи приватної. Якщо вас покусала чи обслинила підозріла тварина, то необхідно повідомити про це державну установу ветеринарної медицини та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги. Негайно помити мильною водою місце укусу та обслинення, місце навколо рани змастити йодом. Якщо рана кровоточить, і кровотеча не загрожує життю, то не варто відразу зупиняти кров, бо з нею частково усувається збудник сказу. Ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапти в організм через слизову оболонку рота. По-можливості, тварину потрібно ізолювати. Не відмовляйтесь від повного курсу щеплення антирабічною вакциною, яка попередить захворювання та врятує життя. Обслинений одяг забороняється замивати після укусу, його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці та випрасувати гарячою праскою, або прокип ’ятити, або спалити. Протягом 6 місяців після вакцинації не можна вживати алкогольні напої. Сказ – хвороба не виліковна . Уважність та обережність у поводженні з тваринами, особливо дикими та незнайомими, повинна бути головним правилом для людини. Запам’ятайте це самі та навчіть цього дітей, це збереже ваше здоров’я та життя», – наголосив Олександр Назарець.

Сказ – інфекційна вірусна хвороба, яка розвивається внаслідок укусу або обслинення хворою твариною. Інкубаційний період триває, зазвичай 1-3 місяці, але може складати від 1 тижня до 1 року і більше. Початковими симптомами сказу є висока температура, а в багатьох випадках біль та відчуття поколювання, пощипування чи печія в місті рани. Характеризується проявами різкого збудження, слинотечею, судомами дихальних м’язів, м’язів гортані та тулуба з наступним їх паралічем, гідрофобією та акрофобією. По мірі поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається енцефаломієліт, що закінчується летально. Збудник є доволі стійким у зовнішньому середовищі. Наприклад, при плюсовій температурі 18 градусів зберігається до місяця, при плюс 37 – до 5 днів, при 50 градусах – півтори години, 70 градусів – декілька хвилин. Низькі температури його консервують.

Дія дезінфектантів: 2% розчин формаліну інактивує збудник за 2 години, 1 % розчин марганцівки – 20 хвилин, 3-5 % розчин соляної кислоти – 20 хвилин, 10% розчин йоду – 5 хвилин.