Якщо самих "очисників"не виловлять рибалки 

З року в рік річка Вовча помітно міліє, заростають очеретом прибережні зони, а влітку поверхня води покривається зеленими водоростями, з’являється неприємний гнилісний запах. Давно зрозуміло, що річка потребує очищення. Раніше були спроби міської влади поглибити річку механічним шляхом, проте з часом вона знову замулюється. Тепер депутати Павлоградської міської ради вирішили, що нехай над якістю річкової води потрудяться самі мешканці річки – риби.

Принаймні перший внесок у цю корисну справу вони уже зробили – виділили 100 тис. грн, поки що, для вивчення питання – обстеження річки (кількість води, її довжина та ширина, рівень забруднення), визначення видів риб, які впораються з цим непростим завданням.

«Маємо пропозицію зробити екологічне обґрунтування річки Вовча, щоб зробити біомеліорацію річки. Це передбачає запуск специфічних окремих видів риб. Наукове обґрунтування зробить інститут. Вони визначать, який саме потрібен вид риб, в якому обсязі. Фосфати, які потрапляють в річку, сприяють розмноженню зелених водоростей і тоді річка «цвіте». Є деякі види риб, які поїдають ці зелені водорості, наприклад товстолобик, білий амур. До цього проєкту вже долучились 42 міста нашої країни. Це найкращий проєкт, бо з року в рік риба буде тільки очищати річку. Якщо це робити механічним шляхом поглиблювати її, то вона з часом все одно замулюватиметься, бо течія нашої річки уповільнилась. Вона вже не така швидкоплинна, як раніше. Тому, якщо не робити цю біологічну меліорацію, то щороку вона буде лише заростати та з часом перетвориться на болото. І коли діти нас попросять поїхати до річки, то ми будемо лише кивати головою й казати, що, мовляв, немає річки, не вберегли. Вона буде вся в очереті. Тому ми пропонуємо, а наука скаже, яку саме рибу запускати», – розповів депутатам представник Громадського формування «Екологічний патруль».

Він також додав, що вони уже подали відповідне звернення в державне агентство водних ресурсів. Проєктом там зацікавились і запропонували показати успішну його реалізацію в інших регіонах України.

«Ситуація яка? Товстолоб та білий амур поїдають водорості, тоді вода й на вигляд стає кращою, поліпшується її хімічний склад. Показники такі нам дали, що вона в хімічному та фізичному стані поліпшується. Тому вся країна звертає на це увагу. У Васильківці спочатку було технічне поглиблення річки, а потім біологічне очищення. Технічне поглиблення не має перспективи. Поглибили та все – річка потекла, знову замулилась. Біологічна меліорація має перевагу, бо відповідають природнім процесам», – говорить представник «Екопатруля».


«Непросте питання, але дуже важливе. На сьогодні Вовча міліє. Чи допоможе це? Але ми повинні щось робити. Якщо ми нічого не будемо робити, то ситуація буде погіршуватись», – висловились депутати міської ради.

Вони вирішили, що запропонований проєкт є дієвим способом очищення річки та погодились виділити перші 100 тис. грн для його наукового обґрунтування. Це лише перший внесок. Далі потрібні будуть кошти для закупівлі риб. Скільки та яких риб запускатимуть, буде відомо лише після повного дослідження річки. У що обійдеться в цілому реалізація проєкту, поки що, теж невідомо. Адже поповнювати річку певними видами риб потрібно буде регулярно. Кошти виділені з екологічного фонду. Їх можна витрачати лише на екологічні потреби.

Результат реалізації проєкту можна буде побачити лише через 3-5 років.

Річка – не ставок. Чи не втече риба із Вовчої у Дніпро?

Реалізатори проєкту запевняють, що риба із Вовчої нікуди не подінеться.

«У нас в районі с. Межиріч є дамба, яка не дасть рибі піднятися вище, ще в Троїцькому теж є такий насип. Окрім того, риба, якщо взяти товстолоб або білий амур, якщо в неї вистачає кормової бази, то вона буде знаходитись тут. І ще ці види риб не мігрують, бо в нашому регіоні вони не розмножуються, тому в них немає місць для міграції», – розповідає представник «Екологічного патруля».

Щоправда, відкритим залишається питання чи не очистять Вовчу від товстолобів та білих амурів рибалки ще до того, як специфічні риби встигнуть поїсти зелені водорості.

 

Коментарі   

0 # Paul Lemberg 16.03.2020, 13:38
Згадувана спроба з берега, екскаваторами, чистити русло, - це типовий спосіб відмити заплановані на це гроші.   Так можна чистити щороку, як і товстолобами з амурами без попереднього технічного процесу, що й справді здійснюється в т.ч. екскаваторами, але з понтонів.
А вгору по Вовчій стан русла моніторили? А перетік з Вовчої до Кочерги, який вже давно поховали? А з Кочерги в Самару?..
Чищення русел рік - це комплексна програма, що в ідеалі має бути Національною, або хоча б спільною програмою територіальних громад, - якщо автори і промоутери бажають отримати в результаті чисті русла, а не відмиті кошти...
Бажаючим дослідити питання - Google в поміч:
http://sites.znu.edu.ua/bio-eco-chem-sci/issues/files/2013/01/04/6642_1359108410_12dkovpv.pdf
http://www.inesnet.ru/wp-content/mag_archive/2010_07_08/ES2010-0708-sogin.pdf
Для розуміння масштабу робіт: https://www.youtube.com/watch?v=J7d2GTLTYrM&feature=youtu.be
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата