Вперше за багато років більшість хворих – це працюючі особи – 45% 

Про це розповіла міський фтизіатр Юлія Антонюк.

«У Павлограді за перші 2 місяці 2020 року вже було виявлено 13 нових випадків захворювання на туберкульоз. За результатами 2019 року 66 мешканців міста захворіли на туберкульоз, із них двоє дітей. В 2019 році вперше за багато років більшість з захворівших складають працюючі особи – 45%, тоді як в 2018 році було працюючих тільки 27,5%. Тепер це хвороба не тільки соціально - незахищених верств населення, а й цілком благополучних працездатних мешканців міста», – розповіла Юлія Антонюк.

За її словами найбільш численну групу ризику складають особи з позитивним ВІЛ - статусом, питома вага таких хворих серед вперше захворівших в 2019 році складає майже 40%.
Загрозливих масштабів набуває проблема так званого мультирезистентного туберкульозу (стійкого до основних протитуберкульозних препаратів). Це вкрай складна форма хвороби, яка потребує довготривалого дороговартісного лікування. З кожним роком росте кількість осіб, в яких при встановленні діагнозу вперше в житті виявленого туберкульозу виявлені мікобактерії туберкульозу, стійкі до протитуберкульозних препаратів. В 2019 році 44% серед усіх хворих зі стійкими до протитуберкульозних препаратів формами складають пацієнти з первинною резистентністю.

Туберкульозом може захворіти кожний, але деякі люди мають більш високий ризик виникнення захворюваності:

• ті, хто знаходиться у постійному контакті з хворим;
• найбільша захворюваність у ВІЛ-інфікованих;
• алкоголіки, курці, наркомани;
• особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільними умовами життя, з хронічними захворюваннями;
• діти, а також люди похилого віку.

Найпоширеніші скарги, пов’язані з цим захворюванням:

1. Стійкий кашель (більше двох тижнів) з виділенням мокротиння.
2. Кровохаркання, задишка.
3. Підвищення температури тіла протягом 7 днів і більше.
4. Біль в грудній клітці.
5. Втрата апетиту, безпричинне схуднення та швидка втомлюваність, нездужання, слабкість.
6. Надмірне потовиділення, особливо вночі.

Що робити, якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких?

Якомога швидше зверніться до лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.
Сьогодні для лікування туберкульозу стали доступні ефективні протитуберкульозні препарати, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Крім того, в Україні лікування туберкульозу є безкоштовним для пацієнта. Лікування повинно тривати щонайменше 6 місяців. Чим швидше хворий розпочне лікування, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих. Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.
Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 раз. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше.

У 2019 році виявлення туберкульозу проводиться шляхом скринінгового анкетування усіх осіб, що звернулись до сімейного лікаря з будь – якими скаргами. Анкета має 11 питань, що допомагають виявити симптоми туберкульозу, адже людина може не помічати в себе ознаки хвороби. Пройти анкетування також можна онлайн в фейсбуці. Перевага надається обстеженню мокроти молекулярно – генетичним методом за допомогою апарату Джин – експерт, яке дозволяє отримати відповідь вже через три години про наявність у хворого туберкульозу. З 2019 року такий метод обстеження доступний для усіх жителів міста.

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У 2020 році він проходить під гаслом «Час діяти».