З 01.07.2021 року відкривається ринок землі та разом з тим, скасовується мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення

 На часі, головне завдання власників сільськогосподарських земель – перевірити належність правовстановлюючих документів вимогам чинного законодавства для того, щоб уникнути в майбутньому перешкод під час укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.


За результатами соціологічного опитування, респондентами якого стали 375 жителів Павлоградського району, Павлоградським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги виявлено потребу населення щодо роз’яснення особливостей земельної реформи, яка вступає в дію з 01.07.2021 року. В рамках підвищення обізнаності населення щодо етапів її реалізації, пропонуємо до уваги:

6 практичних порад власникам сільськогосподарських земель:

Перевірте відомості в Державному земельному кадастрі – відкривши Публічну кадастрову карту України та переконайтеся, що земельній ділянці присвоєно кадастровий номер та чи не містять відомості в ДЗК помилок відносно наявної у власника технічної документації;

Важливо: проведення перевірки правовстановлюючих документів на наявність описки, друкарської, граматичної, арифметичної чи іншої помилки є важливим етапом підготовки до відкриття ринку землі.

Якщо відомості про земельну ділянку не внесено до ДЗК – є два шляхи вирішення:
Якщо ви вже зверталися до землевпорядної організації з метою розроблення технічної документації і земельній ділянці присвоєно кадастровий номер, то необхідно здійснити останній крок – звернутися до відповідних державних установ для внесення відомостей про земельну ділянку до ДЗК, а саме:

  • відділу у Павлоградському районі Міськрайонного управління у Павлоградському, Юр’ївському районах та у м. Павлограді (місцевий відділ Держгеокадастру в Дніпропетровській області) за адресою – вул. Миру, 147, м. Павлоград;
  • Центру надання адміністративних послуг за адресою: м. Павлоград, вул. Шевченка, 132.

Якщо не зверталися до землевпорядної організації щодо розробки технічної документації на землю, тоді необхідно укласти договір з землевпорядною організацією на виконання розроблення техдокументації для подальшого внесення відомостей про земельну ділянку до ДЗК.

Важливо: без присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру неможливо в подальшому її продати.
За результатами внесення відомостей до Державного земельного кадастру заявник отримує Витяг, що підтверджує наявність відомостей в реєстрі про земельну ділянку та присвоєння їй кадастрового номеру.

Перевірте відомості в Реєстрі речових прав на нерухоме майно – в даному реєстрі повинні бути внесені відомості про власника земельної ділянки. Перевірити це можна, отримавши інформаційну довідку, через Кабінет електронних сервісів Мінюсту з використанням КЕП (кваліфікованого електронного підпису);

Визначьтеся з мінімальною, орієнтовною ціною своєї земельної ділянки – вартість продажу земельних ділянок, виділених в натурі, не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку. Ціна сільськогосподарських земель визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб’єктами господарювання, які є компетентними суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель. Портал нормативно грошової оцінки дає можливість визначити орієнтовний мінімальний розмір ціни земельної ділянки. Для отримання інформації щодо «реальної» ціни землі, слід замовити експертну грошову оцінку земельної ділянки у суб’єкта оціночної діяльності.

Земельна ділянка знаходиться в оренді? – Орендар має переважне право купівлі земельної ділянки (лише з 01.01.2024 року), якщо Орендодавець бажає продати майно третім особам. Власник землі зобов’язаний повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона реалізується.

Зверніть увагу: важливо перевірити факт реєстрації договору оренди на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав. Державна реєстрація договорів оренди проводиться в обов’язковому порядку. На цій підставі Орендодавець та Орендар мають певні права та обов’язки, дотримання яких є обов’язковим в контексті відкриття ринку землі.

Власник земельної ділянки повинен мати наступні документи:

  • Паспорт громадянина України;
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);
  • Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;
  • Довідку про відсутність або наявність обмежень на земельну ділянку;
  • Свідоцтво про право власності на земельну ділянку, або Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або Витяг з Державного земельного кадастру, або Державний акт права власності на землю;

Держава забезпечує юридичний захист власників земельних ділянок. Скористатися державною правовою допомогою у вирішенні правових питань, Ви можете за телефонами – 066-404-10-80 та 096-580-95-86 або безпосередньо звернувшись до офісу за адресою: м. Павлоград, вул. Полтавська, 129, оф. 308, 310.

                                        Підготувала головний спеціаліст МЦ з надання БВПД – Дарина Сторчай