Твердження про «давню українську традицію» є міфом

Про це повідомили на офіційній сторінці Православної церкви України.

«Абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття «змиває» усі гріхи.
Яким чином їх можна «змити»? Хіба сам фізичний акт занурення в освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання?
Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає», – розповідають в ПЦУ.

Щодо походження традиції, то в ПЦУ запевняють, що вона не має українського походження.

«Мотивація у кожного різна: хтось «змиває гріхи", хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням давньої української традиції» Останнє твердження – цілком помилкове!

У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Ані етнографи, ані історики ще до середини XX століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього.

Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку», – розповідають в ПЦУ.
За їхніми словами, згадки про масові пірнання у воду на свято Богоявлення з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Тобто це доволі нова традиція.
При цьому в ПЦУ наголошують, що не забороняють пірнати у холодну воду, але закликають не вважати цю дію церковною та не пов'язувати її з Водохрещем.