Писати такі вірші в окупаційному місті міг лише патріот України 

Сьогодні в Павлограді відбулось урочисте відкриття пам'ятника українському журналісту, поету, художнику, патріоту України Григорію Чаплі.
Пам'ятник установлено на місці його поховання.

Біля могили Григорія Чаплі зібрались павлоградські просвітяни, мешканці міста. Приїхали також гості з Дніпра: голова обласного товариства політв'язнів та репресованих Іван Дремлюга, голова товариства «Просвіта» м. Дніпро Сергій Тютюнник, головний спеціаліст Інституту Національної пам'яті Станіслав Дуб, спеціаліст науково-ідеологічного Центру Донцова Максим Дорофєєв, краєзнавець Михайло Рябцев.

«Зараз, коли ми знаємо цю правдиву історію, важливо донести її до молодого покоління і до старшого теж, котрі живуть ще тими міфами комуністичними.
Коли читаєш про підпілля на Дніпропетровщині, є такі герої, як Сташков та інші. Проте, насправді все було далеко не так. Тут було потужне ОУНівське підпілля майже в кожному містечку і головне, що була ідеологічна робота. Багато хто з цих людей потім виїхали, як той же Чапленко, який продовжував там літературну діяльність. Був голова управи, котрий печаткою «Самостійна Україна» завіряв документи в 41-42 роках. Потім емігрував, і у 1954 році, коли ми святкували 300-ліття возз'єднання України з Росією, він одночасно організував у Лондоні та інших містах Англії колосальні акції протесту, де розповсюджував листівки про те, що значить для України возз'єднання, що це була окупація, що це було упокорення української нації, що це було фактично накинуте ярмо на її волю. І тому дуже важливо шанувати ці постаті. Таких людей, які надихали націю на розвиток, які відтворювали її правдиву історію, вірили в її світле майбутнє. Таких людей ми повинні шанувати, бо завдяки таким людям українська нація живе та розвивається», – говорить голова обласного товариства політв'язнів та репресованих Іван Дремлюга.


Максим Дорофєєв, науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова

- Я для себе знайшов нового героя нашого краю. І це не високі слова. Уявіть собі 41 рік, йому 27 років. Це ще молода людина. Я знайшов в інтернеті декілька віршів Чаплі, і в мене відразу виникла думка - це треба перевидавати, це треба друкувати й безкоштовно роздавати павлоградцям. Якщо людина пише такі речі, то вона не може бути ворогом. Там всі вірші пронизані українством. Його вірші на той час дуже сміливі з огляду на те, що місто перебуває під німецькою окупацією. У вірші "Україна" він згадує наших героїв - Петлюру і Коновальця, тобто десь підсвідомо мова йде і про Бандеру. Але Бандера на той час, листопад 41 року, вже ув'язнений німецькою владою. Тобто він друкує ті речі, де прославляє українських націоналістів ОУН. У 47 році на трибуналі йому дають останнє слово, мовляв, скажи, виправдайся перед «Совєцкой властью», перед Сталіним. А що говорить Чапля?
Так, це правда, я дотичний до руху ОУН, я пропагував ідеї Мельника, Бандери, Коновальця. Тобто цей рух, в котрому брав участь Чапля був стрижнево націоналістичним. Я прочитав в інтернеті матеріал про Григорія Чаплю, але я також прочитав коментарі - фашист, колаборант, прихвостень, що це за герой і т.п. Знаєте, з одного боку в мене, як в українського націоналіста, є обурення. Шановне товариство, 30 років незалежності, ну вже треба виходити з цих радянських міфів. А з іншого боку, я розумію, що це є наслідок недоопрацювання, тому що дуже мало людей знає про таку постать, як Григорій Чапля.

Головний спеціаліст Інституту Національної пам'яті подякував павлоградцям за те, що відроджують імена українських патріотів.
Голова товариства «Просвіта» м. Дніпро Сергій Тютюнник запропонував звернутись до навчальних закладів історичних факультетів, щоб до своїх наукових розвідок, до курсових та дипломних робіт студенти додали Григорія Чаплю. Вивчали його діяльність, підняли цю тему в інформаційному просторі.

По завершенню заходу присутні виконали Гімн України.

Пам'ятник Григорію Чаплі встановили на кошти місцевих підприємців.

Пам'ятник, надгробок, плити надав підприємець Антон Фомцов, котрий займається виготовленням пам'ятників. Установкою займався підприємець Ігор Зінько. Допомогла також депутат міської ради Ганна Федянович.
Пошуковою роботою місця поховання Григорія Чаплі та дослідженням його діяльності займався краєзнавець Михайло Рябцев та голова товариства «Просвіта» Микола Заремба.

До речі 

Дніпровським товариством політичних в'язнів і репресованих уже видано брошуру з біографічним даними та коротким аналізом діяльності Григорія Чаплі.

 

Так виглядало місце поховання Григорія Чаплі раніше

Довідково

Григорій Федорович Чапля народився у 1914 році в с. Вербки, Павлоградського району. В період окупації (з вересня 1939 до літа 1943 р.) очолював редакцію газети «Українець», «Павлоградська газета». На шпальтах газети друкував націоналістичні статті проти радянської влади. У 1947 році Григорій Чапля був звинувачений у зраді Батьківщині та заарештований. Військовим трибуналом військ МВС по Дніпропетровській області його було засуджено до 25 років позбавлення волі.  22 травня 1996 року був реабілітований прокуратурою Дніпропетровської області. 

Матеріал за темою:  Відновити чесне ім’я Григорія Чаплі взялась павлоградська «Просвіта»