На нелегальному ринку з виготовлення підроблених документів про щеплення і ПЛР-тестів є дві найбільш популярні схеми

Про це розповів голова Національної поліції Ігор Клименко. За його словами, перша – це банальне підроблення документів. «У першому випадку я маю на увазі осіб, які просто малюють ці документи, а потім друкують їх на принтері. До речі, такий спосіб часто туристичні агенції використовують. Ціна таких витворів приблизно 300-400 грн. Я не розумію тих, хто їх замовляє. Перша ж перевірка відразу покаже, що це липа. У реєстрі даних немає. І далі – кримінальне провадження, підозра й суд. Чи це вартує того?» – дивується Клименко.

Голова Нацполіції наголосив, що другий спосіб підроблення ковід-сертифікатів і ПЛР-тестів – це коли медичні працівники вносять неправдиві дані до офіційних реєстрів.

«Злочинна безвідповідальність – інша історія. Страшніша, на мій погляд. Бо тут фігурують ті, хто має допомагати й рятувати. Та деякі медичні працівники обирають інший шлях. Маючи доступ до реєстру, вони вносять дані про вакцинацію особи. Далі можна підтягнути сертифікат через «Дію», або навмисно роблять помилку в реєстрі й видають паперовий варіант довідки з QR-кодом. Ціна таких сертифікатів може сягати і 6 тис. гривень», – розповів Клименко.

У поліції також зазначають, що в рамках розслідувань фіксують приблизно однакові обсяги підробок тестів та сертифікатів. Звичайно, тест коштує дешевше.

Раніше Верховна Рада ухвалила в першому читанні урядовий законопроект, що запроваджує кримінальну відповідальність і штрафи до 170 тисяч грн за підробку документів з вакцинації від COVID-19.