З 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України, який запроваджує обіг земель сільськогосподарського призначення

 Цей закон дозволяє відчуження таких земель у тому числі і дарування.

Поняття договору дарування міститься у статті 717 Цивільного кодексу України. За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.
Договір дарування може укладатися лише на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних (повнорідних і неповнорідних) братів і сестер, двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчериці, вітчима, мачухи).

Законодавством встановлено форму укладення такого договору. Передбачено, що договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Тож для укладання зазначеного договору необхідно звернутися до нотаріусу за місцезнаходження земельної ділянки або за зареєстрованим місцем проживання однієї із сторін договору. Для укладення договору дарування земельної ділянки сільськогосподарського призначення необхідно надати до нотаріусу наступні документи( орієнтовний перелік):

 • паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки;
 • документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (свідоцтво про право власності на земельну ділянку; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
 • державний акт);
 • витяг з Державного земельного кадастру;

УВАГА! Для укладення договору дарування (і загалом відчуження) земельної ділянки сільськогосподарського призначення вона повинна мати кадастровий номер. Якщо кадастрового номеру земельна ділянка не має, то його необхідно присвоїти до звернення до нотаріусу.

Відповідно до положень Податкового кодексу України оподаткування договорів дарування здійснюється за правилами встановленими для оподаткування спадщини.

У зв’язку з цим, договір дарування земельної ділянки НЕ обкладається податком (ставка дорівнює нулю):
родичу першого ступеня (діти, батьки, один із подружжя),
другого ступеня споріднення (онуки, дідусі/бабусі).

В іншому випадку в процесі дарування земельної ділянки (між громадянами України) дарунок обкладається ставкою 5% від вартості ділянки.

У разі якщо однією зі сторін договору дарування є іноземець, то сплачується податок в розмірі 18% від вартості ділянки. Додатково з’являється зобов’язання сплати 1,5% військового збору від вартості оцінки. 

Для визначення суми податку, який підлягає сплаті, використовують експертну та нормативну оцінки землі. Згідно з роз’ясненнями ДФС України, для визначення розміру податку необхідно зробити експертну оцінку земельної ділянки, звернувшись до будь-якого сертифікованого оцінювача (або ж організації).

Після укладення договору необхідно здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку. Таку процедуру можуть здійснити нотаріуси або інші державні реєстратори (виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, районних, районних у містах державних адміністрації), в тому числі через центри надання адміністративних послуг.

Для цього необхідно надати такі документи:

 • заява встановленої форми;
 • документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України);
 • копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
 • засвідчена копія рішення про передачу земельної ділянки у власність;
 • витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку (не обов'язково);
 • документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.12.2021 2021 року – 248,10 грн.).

Заява та документи розглядаються державним реєстратором протягом 5 робочих днів.

На підтвердження державної реєстрації права власності на землю державний реєстратор видає витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У передбачених законом випадках договір дарування можу біти розірвано. У разі розірвання договору дарування обдаровуваний зобов'язаний повернути дарунок у натурі.

За безкоштовною правовою допомогою ви можете звернутися до Павлоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м.Павлоград, вул.Полтавська 129, каб. 106,308,310, тел. 066 404 10 80; режим роботи: пн-чт 8.00-17.00 пт 8.00-15.45