Це глистне захворювання передається людині тільки після укусу кровосисних комах


 Комарі, напившись крові хворої собаки чи кота, можуть занести личинку в організм людини. Безпосередньо від собак та котів людина не заражається.

Про це розповіла лікар Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Лариса Штепа.

З настанням тепла люди шукають методи, як захистити себе від комарів. Їх укуси викликають свербіж та неприємні відчуття. Та експерти попереджають: наслідки можуть бути куди більш складними.

Щорічно серед населення Дніпропетровської області реєструються випадки на таке глистне захворювання, як дирофіляріоз.

«Переносниками дирофілярій від хворих тварин людині являються різні види комарів. Комар, кусаючи хвору тварину, засмоктує личинку дирофілярії, яку потім передає людині. Частіше всього уражаються повіки, ділянки навколо очей, скроні, передпліччя та інші відкриті ділянки тіла, які доступні покусам комарів, у дітей – живіт, сідниці, мошонка», – каже Лариса Штепа.

Цьогоріч у Дніпрі вже зареєстрований випадок захворювання людини на дирофіляріоз. Фахівець пояснює: головним чином зараження фіксуються в містах області, де існує проблема боротьби з безпритульними собаками. В сільській місцевості кількість собак регулюється господарями, тому безпритульних тварин там практично немає.

«Під шкірою людини дирофілярія може рости до 6-ти місяців, перетворюючись в тонку білу «ниточку» довжиною до 12-15 см. Іноді вона рухається або згортається в клубочок. Через 5 - 6 місяців личинка перетворюється на дорослу незапліднену ниткоподібну особину, тому розмноження дирофілярії в організмі людини не відбувається. Захворювання не передається від людини до людини», – розповіла лікар-паразитолог.

У людей, як правило, дирофіляріоз проявляється або підшкірними вузлами або вузловими ураженнями легеневої паренхіми. Характерним симптомом захворювання є дивне ворушіння під шкірою – міграція гельмінта, що проявляється в пересуванні чи ущільненні «пухлини» під шкірою, утворення наривів. Іншими симптомами захворювання можуть бути головний біль, нудота, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль у місці локалізації гельмінта з іррадіацією по ходу нервових стовбурів.

«Особливо небезпечними можуть бути випадки заповзання дирофілярій в око, що може привести до сліпоти. Очні ураження при дирофіляріозі виникають найчастіше. Глисти, оселившись у повіках та утворюючи вузли під шкірою, пізніше можуть проникати під кон’юнктиву очей.Захворювання може спричиняти виражену та довготривалу гіперемію кон’юнктиви», – пояснила Лариса Штепа.

Дирофіляріоз може обернутися широким спектром різноманітних патологій – паховою грижею, пухлиною, орхітом, набряком Квінке, фібромою, що необхідно враховувати при диференційній діагностиці.

Лікується захворювання хірургічним шляхом із додаванням препарату альбендазолу.

Основними заходами попередження дирофіляріозу у людини є:

  •  своєчасне обстеження та лікування хворих собак;
  •  використання засобів, які відлякують комарів, в приміщеннях та нанесення їх на відкриті ділянки шкіри;
  •  захист приміщень від зальоту комарів (засітчення вікон, дверей);
  •  людям, які мандрують до місць, де поширена дирофілярна інвазія серед диких тварин (вовки, койоти, лисиці, тхори, морські леви, африканські леопарди, бобри, плазуни) слід застосовувати активний захист від укусу комарів: закритий захисний одяг, використання антимоскітних сіток, репелентів.