У Придніпров'ї таких пам'яток – лічені одиниці?

Інформація про продаж будівлі колишнього рентгенологічного кабінету, що по вул. Соборній у Павлограді викликала жваве обговорення в соцмережах. Реакція негативна.

Активістами створена петиція з вимогою збереження єдиної в нашому місті будівлю в стилі конструктивізму.

«Закликаємо:

- відмінити рішення по питанню №21, 27-ої позачергової сесії павлоградської міськради VIII скликання від 30.08.2022 року про можливість продажу будівлі без зобов‘язання збереження

- за участі співробітників музею, краєзнавців та незалежної експертизи встановити дату побудови та статус пам‘ятки (місцевого чи національного значення в залежності від року побудови та приналежності до архітектурного стилю)

- виконати надані раніше обіцянки щодо реставрації будівлі та відкриття в ній виставкового центру або альтернативного музейного простору (музею російсько-української війни, до прикладу)», – йдеться у тексті петиції.

 Раніше ця будівля була передана на баланс історико-краєзнавчого музею. Планувалось, що тут буде виставкова зала. Чому змінились плани і чому прийняли рішення продати будівлю без зобов’язання зберегти фасад розповів міський Анатолій Вершина під час пресконференції.

«Там немає нічого живого, там повністю грибок все з’їв. Для того, щоб відновити цю будівлю, потрібні дуже і дуже великі кошти. Вона не пристосована для музею. Вона зовсім інша. Його куплять лише заради землі в центрі міста. Ця будівля не зареєстрована як пам’ятка історії та архітектури. Це вже радянських часів будівля. Вона в реєстрі не значиться. Вона не потрібна нікому ця будівля. Там, практично, фундаменту немає. Там немає нічого живого. Тема несерйозна і незрозуміла, хтось хоче піаритись на цьому. Те, що ми робимо, то ми робимо в інтересах людей та громади», – сказав міський голова.

За його словами всі кошти, вторговані від продажу будівлі підуть на будівництво прибудови до історико-краєзнавчого музею навзамін обіцяного. І від цього всім буде добре.

 Тим часом павлоградський журналіст Ігор Войцехівський згадує, як більше 20 років тому група дослідників визнала, що Придніпров'ї таких пам'яток - лічені одиниці.

«Пам'ятаю, понад 30 років тому, ще наприкінці 80-х років, я, тоді ще молодий журналіст, говорив з групою дослідників (чи то істориків, чи то архітекторів - вже не пам'ятаю), які приїхали з Москви у Павлоград, аби включити до свого реєстру будівлі столиці Західного Донбасу, які мають історичну і архітектурну цінність.

На моє здивування: мовляв, хіба є у нас такі споруди, вони гаряче запевнили, що так. І перелічили деякі з них. Першою родзинкою у цьому списку була саме будівля рентгенологічного відділення на вул. Соборній. Науковці сказали, що у Придніпров'ї таких пам'яток - лічені одиниці. І таке надбання слід оберігати. Саме вони формують історичне обличчя міст. І ті, хто цього не розуміє - примітивні манкурти, яким байдужа наша історія і культура», – написав він на своїй сторінці у Facebook.

 Збір підписів під петицією про збереження будівлі триває. На сьогодні (на 18.00) зібрано 115 підписів із 500 необхідних. Можливість поставити свій підпис буде ще упродовж 86 днів.

Проте, чи вплине ця петиція на рішення депутатів міської ради?...

Коментарі   

0 # Ладомир 09.09.2022, 23:23
Треба дивитися вперед а не назад, ця будівля нічого не важить, найкращий вихід знести та побудувати щось нове. Як реставратор будинку творчості така моя думка.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата