Здорожчання газу примушує людей шукати альтернативні джерела енергії.

Однією із таких альтернатив – є енергетичні дерева. Такі приклади в Україні є. У волинській області уже декілька років успішно вирощують цілі плантації шведської верби. Дерево дуже швидко росте і уже через рік можна збирати врожай.Голова регіональної асоціації підприємців Геннадій Щербаков вирішив перейняти досвід волинян і почати вирощувати енергетичні дерева у Павлограді. В першу чергу планує засадити вербою територію лиманів, що по вул. Тетяни Федорової. Це та ділянка землі, що приносить найбільше клопоту. Очерет, сміття, торф там постійно горить і є причиною задимлення в місті.

- Клімат Волині та Дніпропетровщини різко відрізняється . Чи приживеться дерево у Павлограді?

- Шведська верба дійсно любить дуже вологі грунти. На Волині опадів випадає удвічі більше, аніж тут. Там цією рослиною засаджено уже близько трьох тисяч гектар. Я був на Волині і ми теж там будемо вирощувати енергетичні дерева, бо там дуже багато неродючих грунтів, боліт. Тут є ризики. Тому спочатку будемо засаджувати ті місця, де вологи багато, вода. Поки що, висадимо їх на території лиманів на вул. Тетяни Федорової. А далі будемо дивитись як вони приживуться у цьому кліматі і будемо засаджувати інші пустирі.

- Коли плануєте запустити проект ?

- Ми його уже почали . Зараз займаємось земельним питанням. Бо це питання непросте – воно вимагає чимало часу. Якщо вдасться його вирішити, то потім потрібно землю зорати, підготувати до посадки. Хотіли навесні уже якусь кількість висадити, але не знаю чи встигнемо. Якщо не встигнемо навесні, то будемо висаджувати восени. Тут є іще і фінансова проблема . Потрібно чимало коштів. Наприклад, на один гектар потрібно 15 тис саджанців. Ціна одного саджанця – 1,5 грн. А потрібно засадити ну хоча б 30 га. Ми їх плануємо закупити у волинян.

А наступного року можна буде робити саджанці уже зі свого матеріалу. І тоді в 10 разів більшу площу можна засадити. Зараз ми уже монтуємо спеціальну техніку для посадки чубуків. Самі її робимо , самі зробили креслення машини. Із міською владою ми вже давно ведемо перемовини і , здається, вони розуміють, що це правильне рішення. Але роботи ще багато.


- Як швидко можна буде збирати перший врожай?

Урожай деревини краще збирати років через 3-4. Її зрізають під корінь спеціальним комбайном, а потім ці корінці знову пускають стебла і виростають. Таким чином можна вирощувати новий врожай до 30 років, нічого не вкладаючи. Тобто один раз посадили і далі тільки зрізаємо. Практично це живе біопаливо. Верба подрібнюється у причеп . Звідти можна відразу в твердопаливний котел, а можна пресувати у брикети.

- Чи не плануєте виготовляти твердопаливні котли для такої сировини?

- Так, плануємо в Павлограді робити котли , котрі працюватимуть на такому паливі. Є уже ОСББ, котрі бажають обігрівати свої будинки твердопаливними котлами. Почали робити проект. Це здешевить платню за опалення. Спочатку це можливо буде на 30% дешевше, бо затрати великі, потрібно їх окупити , але згодом будемо опускатись до величини рентабельності.

- Чи не плануєте поєднати корисне із приємним і облаштувати серед енергетичних верб зону відпочинку?

- Так це можливо. Обладнати доріжки і серед таких дерев відпочивати. Щоправда, одна проблема при цьому – аби не смітили і не ламали дерева.
Спалити їх неможливо, бо там нема чому горіти. Якщо очерет і торф кожен рік горить, то тут ми землю зоремо, знищимо бур’яни. Верба коли виростає, то створює тінь і там більше нічого не росте. А сира верба не горить.

                                    Бесіду вела Тетяна Верба

Довідково

Енергетична верба добре росте на неродючих або занедбаних землях, оскільки рослина не потребує великої кількості доброго грунту і посиленого живлення.
Збирати врожай верби у Європі радять взимку.