Основна умова – мати місцеву прописку та вік 18 і більше. Щасливчиків обере ком’ютер

Реалізовувати проект у нашому місті взялась Громадська організація «Основний дохід». І якщо ідея спрацює, то Павлоград буде першим містом в Україні, де реалізується цей соціальний експеримент.
Ми поспілкувались із керівником ГО «Основний дохід» та головою правління Наталією Протасовою.

- В чому суть проекту, з якою метою його впроваджують?

- Суть основного доходу полягає у наданні готівки без жодних питань. Люди самі знайдуть найефективніший спосіб використання цих грошей. Цикл покращень, які може забезпечити основний дохід дасть українцям підвищення рівня життя, зниження рівня відтоку громадян із країни, зниження рівня соціальної напруги. Команда планує відстежувати велику кількість показників у різних сферах – від підприємницької діяльності до здоров’я, освіти, харчування.
Для учасників експерименту має бути впевненість у тому, що кожного місяця упродовж двох років їхні рахунки поповнюватимуться на певну суму і це дозволить їм сприймати гроші зовсім по-іншому.

- Експеримент потребує чималих коштів, хто фінансуватиме проект?

- Це європейські фонди, європейські організації, із котрими ми тісно співпрацюємо. Вони виділяють кошти для проведення пілотного проекту в нашому місті.

- Як буде організований відбір павлоградців для участі у проекті і хто зможе потрапити у кількість «піддослідних»?

- Особливого відбору не буде. Взяти участь у проекті може будь-який павлоградець, котрий досяг віку 18 років. Раніше говорилось про те, що у проекті зможуть взяти участь люди від 30 років. На даний час Європа наполягає, аби це були люди будь-якого віку від 18 років і далі обмежень немає. Планується організувати спеціальні пункти в різних районах міста, куди люди приходитимуть і заповнюватимуть анкети. А далі щасливчиків обиратиме комп’ютерна програма. Виплати будуть здійснюватись на карточку. Кожна людина, яка бере участь в експерименті, відкриє собі в банку спеціальну картку і на неї будуть переховуватись кошти.

-Чи зможуть стати учасниками проекту люди із обмеженими можливостями?

- Так, зможуть. У нас буде контактний номер телефону, на котрий люди з обмеженими можливостями зможуть звертатись і наша команда прийде до них додому, приймуть заявку на участь в експерименті.  

- Люди, що братимуть участь в експерименті, звітуватимуть куди вони потратили кошти і як це вплинуло на їх життя?

- Так люди повинні будуть приходити на коyференції, працювати із соціологами , розповідати як покращилось їх життя у зв’язку із тим, що на їх картку щомісяця почали надходити кошти. Але куди саме вони їх потратили, люди не повинні будуть розповідати. Це їх особисте право. Вони можуть подорожувати на ці кошти, лікуватись, навчатись і т.п. Тобто витрачати на що завгодно. Людина розповідатиме як це в цілому змінило її життя.

- Але ж людина істота слабка і може витратити ці кошти не на своє удосконалення , а зовсім навпаки , скажімо, на випивку, наркотики чи ще на щось подібне? Чи цей момент буде якимось чином відслідковуватись?

- Так, ми будемо відслідковувати ці моменти. І якщо кошти будуть так використовуватись, то цілком можливо,що із проекту такі учасники вийдуть і їх замінять інші люди.

-Хто досліджуватиме експеримент? Чи Європа все довірила нам?

- За ходом проекту слідкуватимуть наші місцеві соціологи і до них приєднаються також європейські спеціалісти. Вони будуть співробітничати і спостерігати.

- Чи матимуть якісь зобов’язання учасники експерименту?

- Людина зобов’язана бути прописана у Павлограді. І на час експерименту не виїздити на заробітки за кордон. Вони можуть виїздити до друзів, родичів, подорожувати, але вони повинні повернутись в Павлоград і жити в Павлограді.

- Чи буде враховуватись цей дохід при нарахуванні субсидій?

- Ми обговорюємо це питання із нашими юристами , бо ми до кінця не розуміємо, як це вплине на субсидії. Хотілось би, аби люди, котрі отримують субсидії, не позбулись її через участь в соціальному експерименті. Адже це благодійні виплати і вони не повинні впливати на субсидії.

- Політичний момент. Чи не пов’язано це якимось чином із політикою, із виборами в Україні?

- Ні, ні з якою політичною силою це не пов’язано. Просто так співпало, що проект розпочинається, коли незабаром стартує виборча кампанія. Наші європейські колеги запропонували нам створити організацію в Україні. Вони вийшли на нас і так все почалось. Запитали, чи ми не проти. Ні ми не проти, ми тільки за.

- На якій стадії проект у нашому місті. Чи відомо, коли буде старт?

- Поки що нам невідомо, коли стартуватиме проект . Поки що наша місцева влада вирішує питання із виділенням нам приміщень і виділенням людей, що працюватимуть у робочих групах, котра буде записувати місцевих громадян на участь у проекті. Ми чекаємо від них відповіді.

- Проект стартує лише в Павлограді чи в інших містах не пробуєте втілювати його?

- По Україні ми розширюємо географію. Плануємо запустити проект у Запоріжжі, ведемо перемовини із Запорізькою міською радою. 15 грудня ми запрошені на прес-конференцію в с. Подільське. Це Черкаська область. Там проживає наймолодший сільський голова Артем Кухаренко. Він запросив нас до себе 15 грудня на прес-конференцію, де буде підписаний меморандум. Запрошені члени уряду . Там уже сформована команда соціологів, робоча група. Працюватиме два соціологи – один закінчив Кембридж, другий – Оксфорд. Вони погодились безкоштовно із нами співпрацювати . Окрім того, Черкаський університет підключив іще 8 інститутів і декани цих інститутів, професори, готові досліджувати цей проект, виділені 10 кращих студентів зі всіх вишів Черкас і вони будуть із нами тісно співпрацювати. Тобто проект може стартувати в селах, громадах, містах. Всі, хто хоче брати участь, ми нікому не відмовляємо. Ми , по можливості, хочемо охопити всю Україну. І ми думаємо, що згодом проект запуститься по всій Україні, а не лише у Павлограді.

- Пройде 2 роки, експеримент припиниться, і все буде, як і раніше. Чи немає перспективи того, що експеримент проджовжиться чи при певних позитивних результатах втілиться у життя назавжди.

- Ми плануємо далі розширювати екперимент. І можливо в ньому візьмуть участь наступні 2 тис чоловік чи 4 тис. Експеримент розрахований на тривалий термін. А взагалі умови диктують європейці.

                                     Бесідувала Тетяна Верба

До речі

Першою країною в світі, яка взялась реалізовувати такий соціальний експеримент є Фінляндія. Там проект стартував 1 січня 2017 року і триває до цього часу. Поки що у вигляді експерименту. Шляхом жеребкування серед усіх безробітних країни було обрано 2 000 чоловік, які замість допомоги по безробіттю почали отримувати суму 560 євро щомісяця. Сума вибрана не випадково, це середній розмір допомоги по безробіттю після вирахування податків. Це скромна сума для країни, де середня зарплата перевищує 3 000 євро.

Фінляндія не єдина країна, яка здійснює такий експеримент. У Канаді, в самій маленькій провінції на острові Принца Едварда також пробують запровадити в життя цю соціальну концепцію. За ходом цих експериментів пильно стежать у всьому світі.

 

Коментарі   

+2 # Артем 12.12.2018, 09:35
Если внимательно прочитать интервью, то это не научный эксперимент, а профанация.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата