Щоб перевірити кавун на стиглість, його кидають у воду, спливе – значить стиглий.

Розмір

Кавун треба вибирати не найбільший і не найдрібніший – кілограмів 5-7. Бійтеся гігантських ягід (цілком можливо, щоплід «сьорбнув» лишку добрив) на тлі дрібних. Кавуни однакової міри зрілості повинні не сильно відрізнятися розмірами.

Забарвленння

«Бойове забарвлення» кірки кавуна має бути контрастним, тобто максимально чітко позначені темні і світлі смуги.

Темні, майже чорні смуги говорять про те, що плід отримував багато поживних речовин, був добре освітлений і мав інтенсивний і повноцінний обмін речовин.

Стан кірки

На дотик кірка повинна бути дуже твердою: самостійно відірвавшись від гілки, плід більше не отримує вологи і швидко твердне. Проколоти нігтем ви її не зможете. Коричнева і волога кірка – показник того, що кавун переспів.
Звучання
Кавун повинен резонувати. Це відбувається тому, що м'якоть зрілого кавуна має мікропорожнечі.Кавун кладуть на долоню лівої руки, а правою рукою стукають його у бік. Кавун повинен віддаватися в лівій руці.

Стать

Кожен чув, що кавуна можна визначити на стать. У «хлопчика» низ ягоди опуклий, а кружечок на ній маленький. А у «дівчаток» низ більш плаский, а кружечок широкий. "Дівчата" вважаються смачнішими: кісточок у них менше, а цукру більше.

Хвостик

Стан хвостика, коли він стирчить (якщо його спеціально не обрізали продавці під корінь), може так само розповісти вам про зрілість плода. Хвостик повинен бути помірно сухим: занадто сухий хвостик означає, що плід відвезли з баштану багато тижнів тому. Однак сухим хвостик міг стати і після того, як його насильно відрізали і він висох «по дорозі», тому звернути увагу варто на місце його переходу в кавун. Хвостик як шнурок проростає з "ґудзика". Краї цього ґудзикаі мають бути сухими, а не тільки хвостик. Зате мокрий зелений хвіст майже гарантія незрілого плода.

Плямочка збоку

Це пляма утворюється в місці контакту кавуна з землею, і якщо вона є, значить, кавун встиг дозріти на грядці. Колір плями повинен бути насичено-жовтим або ще краще темно-оранжевим, але не білим!