Кількість звернень до медичних закладів Павлограда традиційно зростає

Люди скаржаться на важкість та болі в животі, нудоту – медики констатують розлади органів травлення. Що робити, аби не відмовити собі в задоволенні поїсти під час свят і при цьому не нашкодити здоров’ю. Що значить правильно харчуватись? Які продукти варто виключити зі свого раціону? Чи корисні «розвантажувальні» дні та кількаденне голодування? Про все це далі в інтерв’ю з консультантом з харчування Іриною Кравченко. Вона є також сімейним лікарем та лікарем УЗД (ультразвукове дослідження).

- Що значить правильно харчуватись?

- Багатьом «ріжуть слух» терміни: «дієтологія», «правильне харчування», «здорове харчування», проте саме здорове харчування – це найголовніший фактор нормальної життєдіяльності організму людини. Здорове харчування – це правильно підібрані продукти, правильне їх поєднання, адекватна кількість рідини, мається на увазі саме чистої води, котру ми не привчені пити, правильна сумісність продуктів. Плюс іще здоровий сон, рухова активність, режим роботи та відпочинку – це основні складові нашої життєдіяльності.

- Як мешканцям міста дотримуватись здорового харчування? Де можна знайти корисні, екологічно чисті продукти?

- Маємо те, що маємо. З цим, дійсно, є певні проблеми. Проте навіть, використовуючи продукти з супермаркетів, можна скласти список страв, котрі не будуть шкідливими для нашого організму. Це буде значно краще, аніж ми скористаємось закладами швидкого харчування чи різними фаст-фудами. Продукти значно краще засвоюються, коли піддаються мінімальній термічній обробці, ніж ті, що багато разів заморожені, розморожені, підсмажені, знову заморожені, потім розігріті ще й у мікрохвильовій печі.

- Які продукти є явно шкідливими для нас, і від котрих варто взагалі відмовитись?

- Я не раджу вживати газовані напої, сухарики, чипси. Особисто я та моя сім’я ці продукти ніколи не купуємо. Нерідко діти самі купують собі в магазині ці харчові продукти. Але я вважаю, що тут винні батьки, бо вони не пояснюють дітям про їхню шкоду. Як лікар ультразвукового дослідження я бачу наслідки вживання шкідливих продуктів, наслідки переїдання, зловживання жирною, смаженою та копченою їжею. Коли проводжу обстеження, то у мене уже «пазли складаються», я бачу явний зв’язок між харчуванням та роботою органів травлення. Я багато розповідаю людям про те, як потрібно правильно харчуватись. Багато хто не знав цього.

- Що ж можна та потрібно їсти?

- Я за повноцінний раціон в харчуванні. Я за адекватну кількість овочів, фруктів, каші, м’яса, води, яєць, молочних продуктів.

- З якими питаннями до вас найчастіше звертаються пацієнти?

- Дуже багато приходять батьки з дітьми. В основному з дітьми шкільного віку. Часто зі скаргами на болі в животі у дітей. У цьому випадку я запитую чи снідає дитина. І з’ясовується, що найчастіше, в кращому випадку, це бутерброд з чаєм. Тоді ми говоримо про те, наскільки важливо дитині поснідати, бо це впливатиме на увесь подальший день, на її розумову діяльність.

- Який сніданок вважається корисним і дітям, і дорослим?

- Обов’язково це має бути білковий сніданок. Це можуть бути кисломолочні продукти з додаванням фруктів чи джему власного приготування, яйця в будь-якому вигляді, домашній сир. Приготувати зранку 2 яйця чи сир – це не довго. Нам цього вистачить щонайменше на найближчі три години для нормального функціонування організму.


- Чи потрібно дотримуватись режиму харчування? Їсти потрібно в певний час чи тоді, коли захочеться?

- Ми не можемо примусити себе їсти, коли не хочеться, та й не потрібно цього робити. Проте важливо не нехтувати моментом, коли хочеться їсти. Ми часто відкидаємо це відчуття голоду, мовляв, от зараз я ще це зроблю, потім це… аж допоки не запаморочиться голова. Важливо зробити в цей момент перекус. Наприклад, поїсти горішки, шматочок сиру чи фрукти, щоб вчасно додати організму «пального» і не відчувати голоду.

- Чимало пишуть і говорять про так звані «розвантажувальні» дні, дехто влаштовує собі навіть кількаденне голодування, чи корисно це?

- Якщо до організму щодня надходять нормальні, здорові продукти у відповідній кількості, необхідна кількість води, яка запускає всі процеси очищення, то «розвантажувати» його немає потреби. Нашому організму постійно потрібна енергія. Автомобіль же не може їздити без бензину? Якщо не буде пального, то машина просто стане. Так само відбувається з організмом.

- Після Новорічних свят кількість пацієнтів збільшується?

- Так, кількість звернень після свят збільшується. У нас ще з радянських часів залишається звичка готувати багато поживних, смажених страв, салатів з майонезом. Нічого не маю проти того ж олів’є. Сам по собі це непоганий салат, якщо він буде приготовлений не з ковбасою, а з пісним м’ясом, а замість магазинного – домашній майонез. У нас зараз досить різноманітна кількість продуктів у магазинах, на ринку, багато різної зелені. Можна приготувати корисні салати. Чимало є гарних не шкідливих рецептів в інтернеті. І щоб потім не було проблем зі шлунково-кишковим трактом, потрібно переглянути не лише святкове меню, а й спосіб святкування. Не обов’язково сидіти за столом з десятої вечора до другої ночі, їсти, пити, дивитись телевізор. Адже можна годинку посидіти, а потім придумати ігри чи піти погуляти. Для організму не повинно бути свята. Це дуже велике навантаження на підшлункову залозу, на жовчний міхур. Після серії таких свят, у нас кількість пацієнтів значно зростає. Організм просто має отримувати достатню кількість енергії. Я за те, щоб поберегти себе й приготувати мінімальну кількість страв. Рівно стільки, скільки з’їси. Максимум на два дні. Бо на склад продуктів, їхню корисність негативно впливає постійна термічна обробка. Чим більше продукт термічно оброблений, тим менше в ньому залишається корисних речовин. Варто скоротити також кількість майонезних салатів. Уже наступного дня в таких салатах відбуваються певні хімічні реакції зовсім не корисні для здоров’я.

- Що відбувається з продуктами при їх підігріві в мікрохвильовій печі? Чи не шкідливе таке розігрівання?

- Мікрохвильові печі раніше були досить популярними, майже в кожного вони були. Мікрохвилі руйнують структуру самого продукту. Після такої обробки там не залишається корисних речовин. Краще використовувати стандартне розігрівання без опромінення продуктів – сковорідка, духовка. Взагалі, багаторазове підігрівання та замороження продуктів не приносять користі організму. Лише зараз у нас починає зароджуватись культура харчування, люди усвідомлюють, що не потрібно готувати багато на декілька днів.

- Як ви ставитесь до вегетаріанства? Чи корисно не вживати м’яса?

- Я за адекватне вегетаріанство. Водночас, я за нормальне здорове харчування. В усьому має бути помірність. Може бути обмеження, скажімо, в сортах м’яса, наприклад, виключити жирні сорти. Для життєдіяльності організму потрібні білки, їх потрібно звідкись отримувати. Ті, хто правильно дотримується вегетаріанства, то в них є достатня кількість замінників продуктів, багатих білками. Без білка в нас атрофуються м’язи, в тому числі й серцевий м’яз. І через років 10 можуть виникнути проблеми з серцем через нестачу білків.

- Чи є певна норма води, котру людина має вживати упродовж дня?

- Людині потрібно до двох літрів води на добу. Причому мова йде саме про чисту воду, а не про напої. Ми звикли більше вживати різних напоїв, аніж води чистої. Буває до мене приходять пацієнти з різними проблемами жовчного міхура, нирок і я запитую, яку кількість води вони вживають. Люди відповідають скільки вони п’ють чашок чаю на день. Кажуть, що воду взагалі не п’ють, бо не люблять її. Але її не потрібно любити, її потрібно вводити у свій раціон. Почати, скажімо, з півлітра в день. Коли ви привчите до цього свій організм, то він буде у вас просити воду. Тоді набагато краще себе почуваєш. Чимало пацієнтів кажуть, що мають набряки на обличчі. Багато хто вважає, що це через вживання великої кількості води, а насправді це через брак води. Коли упродовж дня необхідна кількість води поступає в організм, то це стимулює процеси виведення з організму надлишку рідини, в тому числі різних токсинів.

- Які харчові продукти не можна поєднувати?

- Я за роздільне харчування. Якщо це овочі, то овочі з м’ясом, але не картопля з м’ясом та овочами. Я раджу своїм клієнтам розділити, наприклад, кашу з салатом, або ж м’ясо з салатом, тобто розділити кашу та м’ясні продукти. Бо відбувається велике навантаження на підшлункову залозу. Тому краще розділяти продукти, тоді легше все це перетравлюється й відчуваєш легкість. У нас люди привчені до того, що поїв і потрібно випити чай з солодощами. Це неправильно. Потрібно перемкнути організм – з’їсти яблуко, банан чи мандаринку. І вже не виникає бажання випити чай та десерт. Це наш менталітет, структура харчування. Коли батьки скаржаться, що діти їдять багато цукерок, печива, то я раджу в першу чергу не купувати їх. Або ж купувати невеликими порціями. Зазвичай купують багато цукерок, печива й десь там дома ставлять. Раджу батькам купувати багато овочів фруктів, красиво їх нарізати та ставити на видне місце. І дитина поступово почне їсти. Чимало дітей навіть не знають про те, що є, скажімо, такі овочі як ківі, гранат.

- Які продукти не варто вживати натщесерце?

- Однозначно не можна їсти фрукти на голодний шлунок, бо вони містять прості вуглеводи, котрі швидко розщеплюються, «ударяють» по підшлунковій залозі. Фрукти краще вживати після основного приймання їжі.

- Кажуть, що зранку корисно випивати склянку води. Чи так це?

- Так, це корисно. Можна додати туди часточку лимона, в кого немає проблем зі шлунком. Така вода «запускає» шлунково-кишковий тракт на подальшу роботу упродовж дня.

Коментарі   

0 # Світлана 11.01.2020, 03:50
А де адреса чи телефон лікаря, як записатись на УЗД?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата